DUYURU / FAALİYET / HABER

MARMARA BÖLGESİ TOHUMCULUK SEKTÖRÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ AVUSTRALYA - YENİ ZELANDA YURTDIŞI PAZARLAMA FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

                                                             

                                                       URGE

 

MARMARA BÖLGESİ TOHUMCULUK SEKTÖRÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ AVUSTRALYA - YENİ ZELANDA YURTDIŞI PAZARLAMA FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

TSÜAB’ın T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan “Uluslarararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi-URGE” Tebliğ kapsamında aldığı destekle yürütmekte olduğu Marmara Bölgesi Tohumculuk Sektörünün Geliştirilmesi Projesi çerçevesinde Avustralya ve Yeni Zelanda’ya Uluslararası keşif gezisi ve yurtdışı pazarlama faaliyeti 4-16 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Faaliyete projede yer alan Bursa (Burak Özkale), MTN (Can Ata Tan), Agromar (Sabahattin Bodur), HT (Hasan Taşkın), Tarar (Birol Tarar), Genta (Altay Batur), İstanbul (Zekai Demirhan), Can1 (Ekrem Can), Sarı (İbrahim Toruk), Anadolu (Onur Kıllı), Paşa (Hakan Tur), CTO (Ozan Kuşku), Metgen (Derya Gençer), Bestom (Celalettin Can), Montanya (Songül Can), Trakya Tarım (İlhami Özcan Aygun), Limagrain (Kamil Cenk Saraçoğlu), Marmara Tohum (Raif Can Karacı), Vedat Alacalı (Avnican Alacalı) şirketleri, TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, Yönetim Kurulu Üyeleri, Ayhan Atalay, Refik Akçakaya, Ali Üstün ve Ali Nergiz, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı BÜGEM Genel Müdür Yardımcısı Ümit Bayram Kutlu ile TSÜAB Genel Sekreteri Tayfur Çağlayan, URGE Proje Danışmanı Ebru Erkan ve katıldı.

Firmalarımızın Avustralya ve Yeni Zelanda tohumculuk sektörlerini daha yakından tanımaları ve buralardaki diğer tohumculuk firmaları ile işbirliğine yönelik görüşmelerde bulunabilmeleri ve karşılıklı ticarete yönelik ilk adımları atabilmeleri amacıyla düzenlenen heyetin ilk durağı Christchurch, Yeni Zelanda oldu.

Heyet programının açılış günü programında Yeni Zelanda ve Türk Tohumculuk Sektörlerinin yapısı her iki ülke şirket ve kurumlarına yapılan sunumlarla tanıtıldı. Ayrıca Yeni Zelanda’daki Tohum Sertifikasyon ve ithalat & ihracat düzenlemelerine ilişkin sunumlarla heyetimizin bilgilendirilmesi sağlandı.

     

 

Öğleden sonra ise firma ziyareti kapsamında Agriseeds firması ziyaret edilerek, firmanın bitki ıslahı programları hakkında bilgi alındı ve araştırma istasyonları ziyaret edildi

   

 

Heyet programının ikinci gününde Yeni Zelanda tohum üretiminin önemli coğrafyasını kapsayan bir alan ziyareti gerçekleştirildi ve bu çerçevede South Pacific Seeds, South Island Seed Dressing, Eric Watson’s propertyve PGGWS Rolleston firmaları ziyaret edilip, faaliyetleri hakkında bilgi alındı ve tesisleri gezildi.

  

  

                                             

 

Heyetin Yeni Zelanda programının son gününde ise sabah Yeni Zelanda Tohumcular Birliği (NZGSTA) ve TSÜAB arasında işbirliği protokolü imzalandı ve Yeni Zelanda ve Türk firmaları arasında birebir iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

 

  

  

  

 

 

                          

 

               Öğleden sonra ise Assurequality Laboratuarı ziyaret edildi, bilgi alındı.

   

 

Heyet boyunca basından da katılım oldu ve heyetle ilgili haberler yerel basında yer aldı.

Yeni Zelanda Tohumcular Birliği de heyetimizi ülkelerinde görmekten duydukları mutluluğu ve işbirliğine olan istekliliklerini her fırsatta vurguladılar.

Heyet programının Avustralya ayağında ilk olarak Adelaide Üniversitesi içerisinde yer alana Bitki Araştırma Merkezi ziyaret edildi. Bu ziyarette Avustralya Tohum Sanayisine genel bir bakışın ardından, Avustralya Tohum Hizmetleri (PIRSA) test laboratuarı, Çayır-mera gen bankası ve bitki accelatörü turu yapılıp buralar hakkında bilgi alındı.

 

   

   

Heyet ikinci gün ise SGI Keith deneme alanı ve Frances Seeds firma ziyaretlerini gerçekleştirdi.

  

Heyetin Avustralya programının üçüncü gününde ise Horsham’da bulunan Tahıl Inovasyon Merkezi ziyaret edildi. Burada alan tanıtımı yapıldı, Buğday kalite laboratuarı gezildi, ıslah programı tanıtıldı, fenotip sera gezildi, buğday gen bankası ziyaret edildi.

  

                                          

 

Öğleden sonra programında ise PGG Wrightson firmasının Leigh Creek’de bulunan araştırma istasyonu gezildi, deneme ve ıslah alanları turu yapıldı.

 

                                        

 

Heyetin Melbourne’de Avustralya – Türkiye firmaları arasında gerçekleştirilen eşleştirme faaliyetinin açılışında iki ülke tohumculuk sektörlerinin yapısına yönelik sunumlar gerçekleştirildi, Avustralya Tohumcular Federasyonu (ASF) ve TSÜAB arasında işbirliği protokolü imzalandı ve birebir iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Avustralya Tohumcular Federasyonu yetkilileri de heyet ziyaretinden duydukları memnuniyeti ifade ettiler ve işbirliği yönünde istekliliklerini bildirdiler.

 

    

 

     

     

 

Heyet programının son gününde ise alan ziyareti programı kapsamında Centor Oceania ve Bejo firmaları ziyaret edilip bu firmalar hakkında bilgiler alınıp tesisleri gezildi.

    

 

Heyet aynı gün akşam Avustralya’dan ayrıldı.

Yapılan değerlendirmelerde heyet katılımcıları heyet programında memnuniyetlerini bildirdiler.