DUYURU / FAALİYET / HABER

Yıldıray Gençer: "Türkiye'nin Organik Tohum İhtiyacını Karşılayabiliriz"

Yaklaşık 1.5 milyar Dolarlık Ticaret Hacmi var.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı ve TSÜAB Başkan Yardımcısı Sayın Yıldıray Gençer, 19 Eylül 2016 tarihinde Dünya Gazetesi'nde çıkan röportajında, organik tarım ve tohum konusunda Türkiye'de yavaş yavaş bir farkındalık oluşmaya başladığını belirtti.

Sayın Yıldıray Gençer, ıslah ve Ar-Ge konusunda yerli firmaların oldukça başarılı olduğunu ifade etti.

Gençer, "Şu anda organik tohum üreten birkaç firmamız var. Ancak sektörümüz, Türkiye'nin organik tohum ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede ve yeterli bilgi birikime sahip" dedi.

Tohumculuk sektöründe gelinen noktayı değerlendiren Gençer, "Ülkemizde tohumculukla ilgili politikaların geliştirilmesi, mevzuatın oluşturulması ve diğer tüm alanlarda, hem ülke içi, hem de ülke dışında sektörümüzü temsil etmek için bir dizi faaliyetlerde bulunuyoruz. Gelmiş olduğumuz noktada Türk tohumculuğu gerçekten çok önemli başarılara imza atmış durumda" diye konuştu. "Ülkemizde GDO yok, zaten yasak" diyen Gençer, ıslah ve Ar-Ge konusunda yerli firmaların oldukça başarılı olduğunu belirterek, "Geliştirilen yeni çeşitlerle ilgili 'doğal değil' şeklinde bir algı var. Şu anda ülkemizde meyve ve sebze tüketimiyle ilgili hiçbir sıkıntı yok" dedi. Bugün artık 1 milyon tona yakın sertifikalı tohum ürettiklerini vurgulayan Gençer, "Türkiye'nin yaklaşık 1.5 milyar dolarlık ticaret hacmi var. Biz bazı ülkelerden tohumu hem alıyoruz, hem satıyoruz. Çabamız almaktan ziyade, satışını artırmak. Dünyada ilk 10 içerisinde yer alan ülke konumundayız. 70'ten fazla ülkeye 150 milyon doların üzerinde tohum ihraç ediyoruz. Hedefimiz bu rakamları 500 milyon dolarların üzerine çıkarmak ve ülke sayısını artırmak. İthalatımız ise toplam tohum ticaret hacmimizin yüzde 20'si kadardır. İsrail'den aldığımız tohum yüzde 6'nın üzerine çıkmaz" dedi.