DUYURU / FAALİYET / HABER

Yönetim Kurulumuz "Türkiye-İran Tarımsal İş Forumuna" katıldı.

25 Ekim 2016 tarihinde Ankara gerçekleşen forumun açılışını, İran ve Türkiye Tarım Bakanları yaptı.

TOBB’da düzenlenen 1. Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu’nda tohumculuk sektörü de ön plandaydı. TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin Topsakal, Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer ve Yönetim Kurulu üyelerininde katıldığı forumun açılışını İran İslam Cumhuriyeti Tarım Seferberliği Bakanı Mahmud Hojjati ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yaptı. Toplantıda TOBB’u Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz temsil etti.​

Diğer Alt Birlikler'in yöneticileri ve şemsiye kuruluşumuz olan TÜRKTOB temsilcilerininde yer aldığı toplantının açılışında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İran ve Türkiye'nin rekabetle küçülmek yerine iş birliğiyle büyümeyi tercih ettiğini belirterek, "160 milyonluk toplam nüfusa ve 100 milyar doları aşkın tarımsal hasılaya sahip iki ülkenin iş birliğiyle oluşturacağı sinerji, bölgenin huzur ve barışı için son derece önemlidir." dedi.

Çelik, İran'a yönelik ekonomik yaptırımların kalkmasıyla ikili ticaretin hızla yükseleceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"İran Türkiye'nin Asya'ya açılan kapısı, Türkiye de İran'ın Avrupa'ya açılan kapısı. 2013'te 22 milyar doları bulan fakat geçen yıl 9,7 milyar dolara kadar gerileyen ikili ticaret hacmimizi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın koyduğu 30 milyar dolar hedefine çıkarmak için her alanda olduğu gibi tarım alanında da çok çalışmalıyız. 10 milyar dolara yakın ticaret hacmi içinde tarımsal ürün ticaretimizin payı 353 milyon dolarla sadece yüzde 3,6 düzeyinde. Bu her iki ülkeye yakışmayacak bir rakam."

"Türkiye, tarım alanında çok değerli rol oynayabilir"

İran İslam Cumhuriyeti Tarım Seferberliği Bakanı Mahmud Hojjati de Türkiye'nin Akdeniz iklim özelliğini taşıdığını, İran'ın ise kuzey ve batıdaki iklime benzediğini belirterek, bunun tarım alanındaki ortak çalışmaların zeminini hazırladığını söyledi.

Türkiye'nin özellikle ambargo döneminde İran'ın yanında durmasının, ortak çalışmalar için zemin hazırladığını vurgulayan Hojjati, "Şimdiye kadar hayvancılık, ziraat ve su ürünleri konusunda güzel iş birlikleri yapılmıştır. Türkiye, tarım alanında çok değerli rol oynayabilir." değerlendirmesinde bulundu.

"Forumun öğlenden sonra ki bölümünde firmalar arası ikili görüşmelere geçildi."

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Dış Pazar Stratejileri Çalışma Grubu tarafından koordine edilen B2B organizasyonunda , İran menşeli katılımcılar ile TSÜAB üyeleri de görüşmeler gerçekleştirdi.

Yönetim Kurulumuz ayrıca, daha önce de İran da temaslarda bulunduğumuz, İran Kırsal Üretim Kooperatifleri Merkez Birliği heyeti ile görüşmede bulundu. Bu görüşmede, karşılıklı ticarette potansiyelinin altında bulunduğumuz vurgusu yapıldı.

Başkan Yardımıcımız Yıldıray Gençer, Türkiye'den İran'a yapılan  tohum ihracatının geçtiğimiz yıl gerçekleşen en fazla seviye olan 3.8 milyon dolara ulaştığını, Türkiye'nin tohum dış ticaretin de İran'ın payının potansiyelinin altına bulunduğundan bahisle,  karşılıklı ticaret hacmini artırmaya yönelik her türlü faaliyet içerisinde, tohumculuk sektörü adına aktif olarak yer almak istediklerini belirtti.

Başkanımız Burhanettin Topsakal, İran heyetine, Türkiye'nin tohumculukta hangi seviyede olduğunun  bir göstergesi olan,  tohum üretim, işleme tesislerimiz ile ıslah istasyonlarımızın ziyaret etmelerinin faydalı olacağını ifade etti.