DUYURU / FAALİYET / HABER

GÜNEYDOĞU,DOĞU ANADOLU ve DOĞU AKDENİZ BÖLGESİ "HIRVATİSTAN-SIRBİSTAN YURTDIŞI PAZARLAMA FAALİYETİ" GERÇEKLEŞTİRİLDİ

                                                           URGE

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ, DOĞU ANADOLU BÖLGESİ VE DOĞU AKDENİZ BÖLGESİ TOHUMCULUK SEKTÖRÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ HIRVATİSTAN - SIRBİSTAN YURTDIŞI PAZARLAMA FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TSÜAB’ın T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan “Uluslarararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi-URGE” Tebliğ kapsamında aldığı destekle yürütmekte olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Akdeniz Bölgesi Tohumculuk Sektörünün Geliştirilmesi Projesi çerçevesinde ilk yurtdışı pazarlama faaliyeti 19-23 Şubat 2017 tarihlerinde Hırvatistan ve Sırbistan’da gerçekleştirildi.

Faaliyete projede yer alan Progen, Cydağaoğlu, Karpot, AYT, Kalender, Agrova, Atlas, Argrup, Sağmer, Meya, Dayanlar ve Teknobiltar şirketleri, TSÜAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ali Özen, Yönetim Kurulu Üyeleri Ayhan Atalay ve Ökkeş Yıldırım, T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Dairesi Dış Ticaret Uzmanı İsmail Bozdemir ile TSÜAB Genel Sekreter Vekili Dr. Nilgün Sezer Akman ve URGE Proje Danışmanı Ebru Erkan katıldı.

Firmalarımızın Sırbistan ve Hırvatistan tohumculuk sektörlerini yakından tanımaları, buradaki teknik çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmaları ve her iki ülke firmalarıyla bir araya gelmeleri amacıyla düzenlenen heyet programı çerçevesinde 20 Ocak günü ilk olarak Novi Sad Enstitüsü (Institute of Field and Vegetable Crops of Novi Sad) ziyaret edildi. Enstitü ziyareti sırasında katılımcılara Enstitünün tanımının ardından Hububat, Mısır ve Yem Bitkileri Çalışmaları hakkında bilgilendirmeler yapılan sunumlara yer verildi. Soru cevap bölümünün ardından işleme ve dağıtım bölümleri ziyaret edildi.

 

    

      

Aynı gün öğleden sonra Belgrad’da heyetin Eşleştirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmalarını TSÜAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, Sırbistan Tohumcular Birliği Genel Sekreteri Dr. Svetlana Balesevic-Tubic, T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Dairesi Dış Ticaret Uzmanı İsmail Bozdemir, T.C. Sırbistan Büyükelçiliği Müsteşarı Anıl Kayalar yaptı.

 

Açılış konuşmalarının ardından Sırbistan faaliyet gösteren Halkbankası Genel Müdürü Kenan Bozkurt tarafından bankanın Sırbistan faaliyetleri hakkında bir sunum yapıldı.

Sunumun ardından Sırbistan Tohumcular Birliği ve TSÜAB arasında bir işbirliği protokolü imzalandı.

 

     

Protokol töreninin ardından firmalar arası ikili iş görüşmeleri gerçekleşti.

 

    

 

Heyet programının ikinci gününde Hırvatistan’da Osijek Tarım Enstitüsü ve Agrigenetics firması ziyaret edildi ve faaliyetler ve çeşitler hakkında bilgi alındı.

 

      

 

      

 

Ayrıca Osijek Tarım Enstitüsü ziyareti sırasında Hırvatistan Tohumcular Birliği ve TSÜAB arasında bir işbirliği protokolü imzalandı.

     

 

Heyet programının son günü olan 22 Şubat’ta ise sabah Zagrep’te BC Institut ziyaret edildi. Yapılan tanıtım sunumunun ardından firmanın tesisi gezildi ve deneme alanı incelendi.

     

 

Aynı gün öğleden sonra T.C. Zagrep Büyükelçiliğinde Yunus Emre Enstitüsü salonunda Zagrep Ticaret Müşaviri Ebru Arısoy tarafından Hırvatistan’a yönelik olarak detaylı bir bilgilendirme sunumu yapıldı ve ardından Maslahatgüzar Günay Babadoğan Ertan heyeti selamladı.