DUYURU / FAALİYET / HABER

2017 OLAĞAN MALİ GENEL KURULUMUZ POINT HOTEL 'DE YAPILDI

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği 2017 yılı Olağan Genel Kurulu 13 Mayıs 2017’de Ankara’da Point Hotel 'de yapıldı.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) 2017 yılı Olağan Mali Genel Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin Topsakal’ın açılış onuşmasıyla başladı.

TSÜAB Başkanı Burhanettin Topsakal, 2016 yılı Haziran ayındaki Genel Kuruldan bu güne kadar, Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte tohumculuk sektörüne hizmet edebilmek ve gösterilen güvene layık olmak için inanç ve özveriyle çalıştıklarını, üyelerinin hak ve menfaatlerinin korumanın en önemli görevleri arasında olmaya devam edeceğini söyledi.

- Katılımcı, paylaşımcı, şeffaf, uyumlu ve her koşulda üyelerimizin ihtiyaç ve faydasına odaklı çalışıyoruz

Topsakal, ‘’ TÜSAB Yönetimi olarak, faaliyetlerimizin planlanmasında ve uygulanmasında siz değerli TSÜAB üyelerinin görüş ve önerilerini her zaman dikkate alıyoruz. Bakanlığımızca belirlenen politikaları da dikkate alarak sektörümüz için faydasına inandığımız faaliyetlerimize bu dönemde de devam ettik. Birlik ve beraberlik içinde, ortak hareket etme anlayışının bir göstergesi olarak ülkemiz tohumculuk sektörünü daha da güçlendirmek, daha ileriye taşımak ve sadece ülke içinde değil, uluslararası alanda da söz sahibi kılabilmek için, azami dikkat gösterdik.

Katılımcı, paylaşımcı, şeffaf, uyumlu ve her koşulda üyelerimizin ihtiyaç ve faydasına odaklı çalışmalarımızda bizlere destek olduğunuz için teşekkür ediyoruz’’ şeklinde konuştu.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz ise, Genel Kurulların kanunen yapılması şart olan kendi içindeki resmi akışının dışında, tohumculuk sektörünün kaynaşması ve sorunlarına ortak çözüm üretilebilmesi ile birlik ve beraberlik açısından çok gerekli zeminler oluşturduğunu kaydetti.

Türk tohumculuk sektörünün ve TÜRKTOB’un üretim odaklı hedeflerinden birinin sertifikalı tohum üretimini şu andaki mevcut üretim miktarı olan 957 bin tondan önce 1,5 milyon tona çıkarmak ve sonra tüm ihtiyacı yurt içi üretimlerle karşılamak olduğunu vurgulayan TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, sadece sertifikalı tohum üretimini arttırmanın yetmeyeceğini, tüm üretim materyallerinin (fidan, fide, süs bitkileri) üretimlerinde ihtiyacımızın tamamını yurt içinden karşılamak durumunda olunduğunu ifade etti.

 

Son olarak , Genel Kurula katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü (BÜGEM) Sayın Mesut Akdamar ise, TÜRKTOB ve TSÜAB başta olmak üzere tüm Alt Birlilerin çalışmalarını çok başarılı bulduğunu ifade ettikten sonra Milli Tarım Projesi’nin hazırlanış süreci ve amaçlarından söz etti.

Çiftçilere, ortalama olarak yıllık bazda 13 milyar liralık bir destek verdiklerini hatırlatan Akdamar, bu desteklerin Milli Tarım Projesi kapsamındaki Havza Bazlı Üretim ve Desteleme Modeli ile çiftçimize daha yaralı olacağını söyledi.

Milli Tarım Projesi oluşturulurken düzenlenen Bölgesel İstişare Toplantılarında tarımsa kullanılan girdi maliyetlerinin yüksekliğinin en başta gelen gündem maddesi olduğunu bu nedenle tohumluk, gübre ve mazot desteklerini artırdıklarını hatırlatan BÜGEM Genel Müdürü Mesut Akdamar, ‘’Tohum ve gübrenin %40’ını, mazotun %50’sini Bakanlık olarak biz karşılıyoruz’’ dedi.

BÜGEM olarak sektörün tüm paydaşları ile birlikte her konuda ortak aklı ön planda tutarak çalıştıklarını kaydeden Akdamar, Tohumculuk Kanunu ve ikincil mevzuatları da bu anlayışla yeniden ele alacaklarını ve tohumculuk sektörü için uzun vadeli yatırım ve işletme kredi temini konusunda ilgili diğer kurumlarla çalıştıklarını söyledi.

 

TSÜAB Genel Kurulu, gündem maddelerinin görüşülmesi, onaylanması, karara bağlanması ve üyelerin dilek ve temennilerini belirtmeleriyle sona erdi.