DUYURU / FAALİYET / HABER

TSÜAB 2017 Staj Programı Başladı

Tohumculuk sektörünün ihtiyacı olan nitelikli ziraat mühendislerinin yetişmesi için, TSÜAB 2010 yılında başlattığı staj programına bu yıl da devam ediyor.     

2017 Yılında TSÜAB tarafından yurt içinden 16 Ziraat Fakültesinden toplam 24, yurt dışından da, Kırgızistan –Türkiye Manas Üniversitesi’nden 2 ve Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi’nden 3 olmak üzere, toplam 29 öğrenciye staj imkânı sağlanmıştır.

Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü Tesislerinde başlayan Staj programının açılışına Bakanlık ve Tohumculuk Sektörümüzün temsilcileri katıldılar.

Açılışa katılan, Tohum Sanayicilileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Burhanettin TOPSAKAL,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Daire Başkanı Sayın Mehmet SIĞIRCI, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB)  Başkanı Sayın Kamil YILMAZ ,TSÜAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Yıldıray GENÇER ,Kurum Müdürü Sayın Selman EREN,  TSÜAB Genel Sekreteri Sayın Dr.Müfit ENGİZ ve  birer konuşma yaptılar.        

Staj programının Türkiye tohumculuk sektörü için çok önemli olduğunu vurgulayan TSÜAB Başkanı Burhanettin TOPSAKAL, '' Dünya nüfusu hızla artıyor, tarıma ayrılan toprakların sınırları da belli. Bu nedenle bizlerin birim alandan daha fazla verim alacak çalışmalara imza atmamız, bunu sağlayacak insanların yetişmesine katkıda bulunmamız gerekiyor. İşte TSÜAB’ın görevleri arasında bulunun Eğitim kapsamında düzenlediğimiz bu staj programı bu bakımdan önemlidir” şeklinde konuştu.

Toplam sekiz hafta sürecek olan staj programının ilik iki haftası Ankara’da teorik eğitim, geri kalan altı haftası ise, şirketlerde uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir.