DUYURU / FAALİYET / HABER

Başkan TOPSAKAL'dan Kınama Mesajı

TSÜAB; ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını sert bir dille kınadı

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Burhanettin TOPSAKAL, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını sert bir dille kınadı.

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının kabul edilemez olduğunu ifade eden Başkan TOPSAKAL, bu açıklamaların Ortadoğu barış sürecine indirilmiş ağır bir darbe olduğunu söyledi.

Asırlardır kadim medeniyetlere ev sahipliği yapan ve Müslümanların ilk kıblesi kabul edilen Mescid-i Aksanın bulunduğu Kudüs, ABD Başkanının tek taraflı olarak almış olduğu karar ile İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesi ; dünyada güç ve tahakkümün değil de insan haklarına, hakka ve adalete inanan bizleri derinden üzmüştür.

Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler için kutsal kabul edilen, farklılıkları bünyesinde barındırmanın müstesna bir örneği olan Kudüs için böyle bir açıklamanın yapılmış olması Ortadoğu barış sürecini baltalayacak, var olan yaralara yenilerini ekleyecek, bölgenin istikrarsızlığını daha da arttıracaktır.

Kudüs'ün statüsüyle ilgili ABD'nin almış olduğu bu kararın; medeniyetlerin çatışması gibi bir dünya felaketine sebep olabilecek bir mecraya dökülmeden, daha çok gözyaşı ve kan akmasına meydan verilmeden, ivedilikle gözden geçirilmesini ve uluslararası hukukun belirlediği çerçevede 'diplomatik müzakerelerle' krizin giderilmesini talep ettiğimizi, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği  olarak kamuoyuna ilan ediyor, alınmış bulunan söz konusu kararı şiddetle  kınıyoruz."

 

Burhanettin TOPSAKAL

Yönetim Kurulu Başkanı 

TSÜAB Yönetim Kurulu a.