DUYURU / FAALİYET / HABER

ANKARA-ESKİŞEHİR İSTİŞARE TOPLANTISI ve TSÜAB 10. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ

TSÜAB’ın üyelerine yönelik rutin faaliyetlerinden olan bölgesel istişare toplantılarından biri daha Ankara- Eskişehir’ de çalışan üyelerimizin katılımıyla 24 Nisan 2018 Salı günü Ankara’da Latanya Otelde gerçekleştirildi.

TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin TOPSAKAL başkanlığında yapılan Toplantıya, Başkan Yardımcısı Yıldıray GENÇER, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ali ÖZEN Yönetim Kurulu Üyeleri Ayhan ATALAY, Dr. Ali ÜSTÜN, Hanifi SARI, Ökkeş YILDIRIM, Aykut ÖZBUĞDAY ve Mustafa ŞENTÜRK, TSÜAB Sekretaryasından Genel Sekreter Dr. Müfit ENGİZ, Teknik Birim Başkanı Dr. Nilgün SEZER ve Teknik Birim Uzman Yrd.  Nihal POYRAZ ile birlikte, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Daire Başkanlığından Zafer YAŞAR ve Ankara - Eskişehir illerinde yer alan yaklaşık 30 firmanın  temsilcileri olmak üzere  toplam 45 kişi katıldı.

Toplantının başlangıcında, Başkan TOPSAKAL tarafından katılımcılara son dönemlerde yapılan ve yapılmakta olan bazı önemli TSÜAB faaliyetleri hakkında ana başlıklar halinde bilgi verildi.

Bilhassa Bakanlığımızla olan ilişkiler çerçevesinde yapılanlara ait bilgiler aktaran TOPSAKAL, TÜRKTOB ile aynı binada yer alan TSÜAB Ofisi için yeni alınan Mülk hakkında da bilgi verdi. Başkan TOPSAKAL, TSÜAB Tohum Sertifikasyon A.Ş.’ye yetki devrinin önünü açacak olan “Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarlarının Kuruluş, Çalışma Usul ve Esaslarının Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik” in geçtiğimiz Şubat ayında çıktığını belirterek bu konuda emeği geçenlere teşekkür etti ve bu kapsamda TSÜAB’ın Bitki Sağlığı Laboratuvarı kurma hazırlıklarını hızlandırdığını vurguladı. Kaçak tohumla ilgili mücadele ve piyasa denetimlerinin  daha etkin yapılması ve döner sermaye ücretleri gibi konularda Bakanlık ile sık sık yazılı ve sözlü girişimlerde bulunulduğunu ifade eden Sayın TOPSAKAL, TSÜAB’ın tohumculukla ilgili uluslararası kurum ve kuruluşlar nezdinde temsil edildiğini ve bu meyanda Uluslararası Tohumculuk Federasyonu (ISF) bünyesinde çalışan komitelerde ve Avrupa Tohumculuk Birliği (ESA) bünyesinde yer alan “ürün bölümleri”nde 10 üye temsilcimizin görev yaptığını bildirdi.

Daha sonra Serbest Gündem uygulaması ile üyelerle karşılıklı İstişare bölümüne geçilerek, genel mahiyeti itibarıyla aşağıda sıralanan konular üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu:

  • Kaçak ve sertifikasız tohumla mücadelenin öncelikli olması, üretim planlaması hazırlanarak Bakanlığa sunulması
  • Tarla kontrolleri başta olmak üzere tohumculukla ilgili iş ve işlemlerden alınan döner sermaye ücretlerinin yüksekliği
  • Ar-Ge yapan kuruluşlara 0 faizli ve uzun vadeli alt yapı desteğinin verilmesi gerektiği
  • TSÜAB ‘ın yıllık çalıştaylarının yanısıra sektörel bazda (Hububat, Patates, Sebze vb.) çalıştaylar yapılması
  • Sektörde yetişmiş eleman ihtiyacı eksikliği olduğu, bunun TSÜAB destekli burs vb. yöntemlerle giderilmesi
  • Tiritikale’de iki yıl öncesine kadar %1 olan KDV’nin  yem bitkileri grubuna dahil edilerek %8’ e çıkarılması konusunun maliye Bakanlığı ile görüşülerek tekrar %1 olarak düzenlenmesi...

İstişare Toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerinin ayrı ayrı değerlendirmeleri ve yukarıda yer alan konularda Bakanlığın ilgili makamları nezdinde TSÜAB tarafından yapılacak girişimlere ilişkin açıklamaların ardından Bakanlık temsilcisi Zafer YAŞAR’ın Sertifikalı Tohum Üretim Desteği ile ilgili online başvuru sürecine ilişkin yaptığı bilgilendirme sunumu ile sona erdi. İstişare Toplantısından sonra TSÜAB’ın Kuruluşunun 10. Yılı nedeniyle düzenlenen akşam yemeğine geçildi.

10. Kuruluş Yılı yemeğine, BÜGEM Genel Müdür Yardımcısı Ahmet DALLI, TÜRKTOB Başkanı Kamil YILMAZ, TTSM Müdürü Mehmet ŞAHİN ve Bakanlığımızın diğer değerli temsilcileri, TSÜAB’ın kuruluşundan bu yana görev yapmış Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri ile Yönetim Organlarında yer alan üyeler, TÜRKTOB ve diğer Alt Birliklerden misafirler ve Basınımız değerli temsilcileri katıldı. Toplantıda, TSÜAB’ın 10 yılının özetlendiği bir sinevizyon da sunuldu.

TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin TOPSAKAL yaptığı konuşmada, 10. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle düzenlenen bu yemekli toplantıda kuruluşundan bu yana görev yapmış, emek vermiş tüm yönetimlere hizmetleri için teşekkür etti ve tohumculuk sektöründeki hızlı gelişimden dolayı memnuniyetini dile getirdi. Başkan TOPSAKAL, bir meslek kuruluşu olarak TSÜAB’ın sektörümüz için çok önemli hizmetleri yerine getirmek zorunda olduğunun daima bilincinde olduğunu ve yönetim olarak mevzuat çerçevesinde üyelerimizin haklarını en iyi şekilde savunmak ve sektörü ileri seviyelere taşımak göreviyle hareket ettiklerini ifade etti. Samimi bir ortamda geçen yemeğin sonunda davetlilere 10. Yıl anısına hazırlanan plaketler armağan edildi.