DUYURU / FAALİYET / HABER

Duyuru:Chlothianidin Aktif Maddesi ile İlgili Tohumluk Miktarları

Değerli Üyelerimiz,


Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü'nün 19.12.2018 tarihli yazısı ile, Neonictinoid grubunda yer alan Clothianidin aktif maddesinin;
- 8 Şubat 2019 tarihine kadar fiili ithalatını,
- 31 Temmuz 2019 tarihine kadar da bu aktif maddeyi içeren bitki koruma ürünlerinin kullanımının yasaklandığı bildirilmişti. Ancak Clothianidin aktif maddesi ile kaplanmış ve 2019 yılı ekimleri için hazır hale getirilmiş tohumlukların, bu takvim dışında da kullanılabilmesine imkan sağlanması amacıyla 23.01.2019 tarihinde,Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM), TSÜAB ve Tarımsal İlaç Sanayi Sektöründen katılımcılar ile birlikte bir toplantı yapılmıştır. 

Bu toplantı sonucunda, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünün BÜGEM'e gönderdiği yazı ile "2019 yılı üretim sezonunda kullanılmak üzere Clothianidin aktif maddesi ihtiva eden bitki koruma ürünü ile kaplı tohumların ithalatında 31 Temmuz 2019 tarihine kadar yapılabileceği hususunda her hangi bir sakınca bulunmadığı " bildirilmiştir. 

Bir yol haritası belirlenmesi amacıyla  Clothianidin aktif maddesi ile muamele edilmiş mevcut tohum stoklarının bilinmesine ihtiyaç olduğu BÜGEM tarafından dile getirilmiştir.
Bu nedenle; Clothianidin aktif maddesi ile kaplanmış mevcut tohum stoklarınızı en geç 8.02.2019 tarihine kadar nsezer@tsuab.org.tr adresine bildirmeniz hususu;

Üyelerimizin bilgisine sunulur.

Doç. Dr. Hamit AYANOĞLU
Genel Sekreter

Ek: 23.01.2019 tarihli BÜGEM yazısı (TIKLAYINIZ)