DUYURU / FAALİYET / HABER

Tohum Sanayicileri’nden İzmir Çıkarması!

Tohum Sanayicileri’nden İzmir Çıkarması!

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu  İzmir’de 07-10 Şubat tarihleri arasında düzenlenen AGROEXPO 14. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık fuarına katıldı. 

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın dört büyük tarım fuarından biri olarak bilinen 14. AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarının, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve 16 ülkenin Tarım Bakanları tarafından görkemli bir törenle açılmasının ardından, 17 farklı ülkenin Tarım Bakanlarının katılımı ile Tarım Bakanları Zirvesi gerçekleşti.

TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ökkeş Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyeleri Hanifi Sarı, Özkan İnci, Dr. İsmail Aydın Atasayar, Ahmet Erdoğdu, Ayhan Işık, Mehmet Ali Sağır ile Genel Sekreter Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu TÜRKTOB standına ve TSÜAB üyelerine bir dizi ziyaret gerçekleştirerek sektör hakkında istişarelerde bulundu.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, Türkiye’nin en büyük fuarından biri olarak bilinen AGROEXPO’ya gösterilen yoğun ilginin kendisini memnun ettiğini bildirdi.

Sertifikalı tohum kullanımının önemine vurgu yapan Yılmaz,

“Sertifikalı tohum ile verim artışı ve %25’e varan tohum tasarrufu sağlanır. Hem kullanılan tohum maliyetinin düşmesi hem de tarım sanayisinin ihtiyaç duyduğu standartlara uygun, kaliteli ürün elde edilmesiyle çiftçilerimiz daha kârlı bir üretim yapacaktır”  dedi.

Yılmaz, gıda fiyatlarında meydana gelen artışın önüne geçmek için de sertifikalı tohum kullanımına dikkat çekerek,

“Sertifikalı tohumluk ile yapılan üretimde çiftçimiz ne ektiğini bilecek, daha az iş gücü ve zaman harcayarak kaliteli ve bol ürün elde edecektir. Bu durum beraberinde piyasaya daha düşük maliyetli, kaliteli ve bol ürün arz edilmesini sağlayacaktır. Sertifikalı tohum kullanmak gıda fiyatlarını düşürmenin en etkin yollarından birisidir” dedi.

TSÜAB heyeti fuar ziyaretlerinin ardından TÜRKTOB tarafından düzenlenen ve 7 Alt Birliğin katılımı ile gerçekleşen "İstişare Toplantısı"na katıldı.