DUYURU / FAALİYET / HABER

“TOHUMCULUK SEKTÖRÜNÜ SEVİNDİRECEK HABER MEHMET HADİ TUNÇ’TAN GELDİ”

TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, Yönetim Kurulu Üyeleri Hanifi Sarı, Özkan İnci ve Ahmet Erdoğdu ile Genel Sekreter Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu ‘ndan oluşan Heyet, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet Hadi Tunç’u makamında ziyaret etti.

Tohumculuk sektörü ve destekleme konularının gündeme geldiği ziyarette, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’a, TSÜAB tarafından hazırlanan tohumculuk sektörünün sorunları ile bu sorunların çözümü konusunda atılabilecek adımları içeren bir rapor sunuldu.

Başkan Yılmaz, TSÜAB Üyelerinin en acil çözüm bekleyen sorunu olan “2019 yılı Bitkisel Üretime Destek Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğlerin” henüz yayınlanmamış olmasının, sertifikalı tohum kullanımında düşüşe neden olacağını aktardı.

Yılmaz, özellikle ekim mevsiminde bulunulan hububatta, çiftçilerimizin sertifikalı tohum kullanımından vaz geçmesinin, üretim ve kalitede düşüşlere neden olacağına karşı kaygı duyduklarını belirtti.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ve Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Suat Yılmaz, TSÜAB Heyetinin aktardığı bilgilere istinaden çalışmaların devam ettiğini, Tebliğin ve buna bağlı olarak Tohum kullanım ve üretim desteklerinin en kısa zamanda ödeneceğinin bilgisini vererek, Tohumculuğun geleceği konusunda sektörle birlikte çalışmanın faydalı olacağını ve geleceğe yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.