DUYURU / FAALİYET / HABER

TSÜAB'IN İRAN TEMASLARI SÜRÜYOR

TSÜAB Heyeti İran Tarımsal Seferberlik Bakanlığı Temsilcileri ile Bir Araya Geldi

“TSÜAB’IN İRAN TEMASLARI SÜRÜYOR”

TSÜAB Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz ve beraberindeki Heyet, iki ülke arasındaki tohum ticaretini geliştirmek adına İran Tarımsal Seferberlik Bakanlığı Temsilcileri ile Tahran’da bir araya geldi.

**

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, Genel Sekreter Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu ile ISF Milli Komite Koordinatörü Dr. Ali Üstün; İran Tarımsal Seferberlik Bakan Yardımcısı Abbas Keshavarz, Bitki Koruma Organizasyon Kurumu Temsilcileri ve Sertifikasyon Müdürü Samad Mobasser ile 17 -21 Haziran 2019 tarihleri arasında İran’da ve 27-28 Ağustos 2019 tarihlerinde Türkiye’de yapılan görüşmeler neticesinde görüşülen konuları takip etmek ve gelecekte yapılacak faaliyetleri planlamak üzere Tahran’da bir araya geldi.

Toplantıda Türkiye ve İran arasındaki Tohum Ticaretinin gelişmesi ve karantina işlemlerinin kolaylaştırılması konusunda yapılacak düzenlemeler görüşüldü. TSÜAB Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, işbirliğinin geliştirilmesi, tohum üretim alanları ve laboratuvarların ziyaret edilmesi, tescil ve sertifikasyon işlemlerinin yerinde incelenmesi için İranlı Uzmanları ülkemize davet etti.

İran Tarım Bakan Yardımcısı Sayın Keshavarz karşılıklı işbirliğine açık olduklarını belirterek, İran’ın Tohumculuk mevzuatında düzenlemeler yapmak üzere bir hazırlık içinde olduklarını ve Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini aktararak bu konuda bir Çalıştay yapmak istediklerini belirtti.

TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet YILMAZ, “Yapılacak olan bu çalıştaya memnuniyetle katılacağız ve iki ülke arasındaki tohum ticaretini geliştirmek adına elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

Toplantı karşılıklı iyi niyet içinde ve bu tür ziyaretlerin karşılıklı olarak sıklıkla yapılması dilekleri ile son buldu.