DUYURU / FAALİYET / HABER

“SAĞLIKLI BİTKİSEL ÜRETİM SAĞLIKLI TOHUMLA BAŞLAR”

FAO 2020'yi Uluslararası Bitki Sağlığı Yılı İlan Etti

“SAĞLIKLI BİTKİSEL ÜRETİM SAĞLIKLI TOHUMLA BAŞLAR”

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO - Food And Agriculture Organization of the United Nations) 2020'yi "Uluslararası Bitki Sağlığı Yılı" (IYPH) ilan etti.

2020’de bitki sağlığının korunmasıyla açlığı sonlandırmaya, yoksulluğu azaltmaya, çevreyi korumaya ve ekonomik gelişmeyi artırmaya nasıl yardımcı olabileceğine dair küresel farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

**

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz yaptığı açıklamada sağlıklı bitkiler için sağlıklı Tohum’un şart olduğunu belirtti.

 

TSÜAB Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz şunları aktardı:

 

“Sağlıklı bir bitkisel üretimin temeli sağlıklı tohum kullanımından geçmektedir.

Topraklarımızı, bölgeden bölgeye hatta tarladan tarlaya yayılabilecek hastalık etmenlerinden korumanın ilk şartı; hastalık, zararlı ve yabancı ot tohumlarından ari, adına doğru Sertifikalı Tohumlukların kullanılmasından geçer.

Bizler, TSÜAB üyesi 946 Tohum Firması ile birlikte, en son bilgi ve teknolojileri kullanarak, çiftçilerimizin sağlıklı kaliteli tohuma ulaşması için çalışmaktayız.

Ürettiğimiz tohumların başta kalitesi ve sağlığı kontrol edilerek devletin ilgili kurumları tarafından sertifikalandırılmaktadır. Sertifika, devletin tohuma verdiği güvencedir.

Sağlıklı bir bitkisel üretim, sağlıklı tohumların toprakla buluşmasıyla başlar.

Sertifikalı tohum kullanarak tohumla taşınan hastalık ve zararlılardan uzak, bitki sağlığının ön planda tutulduğu bir üretim yapmak mümkündür.”