DUYURU / FAALİYET / HABER

“TOHUMCULUK SEKTÖRÜ İÇİN ÇALIŞIYORLAR”

ÇALIŞMA GRUPLARI ORTAK TOPLANTISINI ANKARA'DA YAPTI

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından oluşturulan “Çalışma Grupları” 20 Şubat’ta Ankara’da toplandı.

**

TSÜAB’ın tohumculuk faaliyetleri ile ilgili politika, görüş ve konumunu belirlemesine katkı sağlayacak, sektörün sorunlarını ve çözüm yollarını masaya yatıracak olan Çalışma Grupları; ‘Hububat, Endüstri Bitkileri, Patates, Yem Bitkileri ve Yeşil Alan Çim Bitkileri, Yemekli Tane Baklagiller ve Sebze’ olmak üzere 6 Ana Grupta çalışmalarına başladı.

120 katılımcı ile gerçekleşen “Çalışma Grupları Ortak Toplantısı”nın açılışını TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Ahmet Yılmaz ile Bitkisel Üretim Genel Müdürü Sayın Fuat Fikret Aktaş yaptı.

**

TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Ahmet Yılmaz yapmış olduğu konuşmada özetle şunları kaydetti:

“Bugün TSÜAB tarafından oluşturulan Çalışma Gruplarının Ortak Toplantısında bir araya gelmiş bulunuyoruz. Gruplarımız, önceki dönemlerde de başarılı çalışmalar yürüterek sektörümüzün sorunlarını çözüm önerileriyle birlikte raporladı.

TSÜAB olarak Gruplarımızdan iletilen bu raporları Bakanlığımızın ilgili birimlerine aktardık. Mevcut konuların bir kısmı çözüme kavuştu, çözülemeyen konular ile ilgili de istişarelerde bulunmaya, konuların takipçisi olmaya devam ediyoruz.

Bakanlığın üst düzey yöneticileriyle yapılan görüşmelerde dile getirilen ve gündemimizdeki en önemli konulardan biri; Kanunun 12 inci maddesinde yer alan “faaliyetten men” cezasının kaldırılarak, bunun yerine ekonomik suça ekonomik ceza verilmesi yaklaşımı altında yüksek para cezası öngören bir değişiklik yapılması olmuştur.

Bir diğer önemli konu ise yasadışı/kaçak tohumla mücadeledir. TSÜAB bu konuda 2014 yılında hazırladığı ve her yıl güncellediği beş kalemden oluşan Stratejiyi titizlikle uygulamaktadır. Aynı zamanda Üyelerimize yasadışı tohum uygulamaları ile karşılaştıklarında yararlanacakları, hukukî yol haritası niteliğinde el kitapları hazırlanmaktadır.

Ortak Çalışma Grubu raporlarında yer alan, üyelerimizin bu konudaki sorunları ve çözüm önerileri derlenerek yeni mücadele taktikleri oluşturulmaktadır. Bu nedenle yasadışı/kaçak tohum ile mücadele konusunun Gruplar içerisinde ayrı bir başlık olarak ele alınmasını öneriyorum.”

Grupların çalışmaları ile elde edilecek sonuçların bugün olduğu kadar gelecekte de çok önemli olacağını belirten Sayın Yılmaz, TSÜAB Yönetim Kurulu ve Sekretaryasının her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

**

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü (BÜGEM) Sayın Fuat Fikret Aktaş, TSÜAB’ın oluşturmuş olduğu Çalışma Gruplarının gerekliliği ve önemine vurgu yaparak başladığı konuşmasını;

“Sivil toplumun gücüne ve sektörlere etkisine inanıyoruz. Özellikle Tohumculuk Sektöründe bu yansımayı net olarak görebiliyoruz. Sektör; bu örgütlü yapısı, Bakanlığımız ve ilgili sektör temsilcilerinin de destekleriyle müthiş bir mesafe kat etmiştir. Çok önemli işler yapmış, Türkiye’yi bu sektörde çok iyi bir yere getirmişsiniz. Ufak tefek dokunuşlarla aksayan noktaların da düzeleceğini düşünüyorum” şeklinde sürdürdü.

Sayın Aktaş sektör temsilcilerinin kendileri ile irtibatta olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak bu işi birlikte yapacağız. Tohumculuk Sektörünün temsilcileri bizimle sıklıkla irtibata geçiyor, sorunlarınızı ve çözüm önerilerinizi bizlere aktarıyor. Daire Başkanlıklarımız ve Bakanlığımızın ilgili birimleri sektörün sorunları üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu sektördeki arkadaşlarımızın da gayretlerini görüyoruz. Bizler de bu sektörün dünyada istediği konuma gelmesi konusunda, ihtiyaçları neyse ne gerekiyorsa hızlı bir şekilde yapacağız” dedi.

Planlı hareket edilmesinin önemine değinen Sayın Aktaş sözlerini şöyle tamamladı:

“Gıda sektörü stratejik bir sektör. Biz de ülkemizin gıda arz güvenliğinin geleceği açısından bir şey yapmak istiyorsak özellikle tohumda yerli ve milli olmamız lazım. Stratejik planlarımızı oluşturup uygulamaya sokmamız lazım.

Tohumculuk Sektörünün hazırlanmış bir stratejik planı var. Bu hedefleri gözden geçirip, zaman planlamasını da yaparak bu hedeflere ulaşmamız lazım. İşin en doğrusu ne ise onu yapacağız.”

**

Çalışma Grubu Üyeleri, TSÜAB Teknik Birim Başkanı Sayın Dr. Nilgün Sezer Akman tarafından yapılan “Çalışma Grupları Usul ve Esasları” konulu sunumun ardından, 6 gruba ayrılarak çalışmalarına başladı.