DUYURU / FAALİYET / HABER

“TÜRK TOHUMCULUK SEKTÖRÜ İRAN’DA KONUŞULDU”

TSÜAB İran temaslarını sürdürüyor.

“TÜRK TOHUMCULUK SEKTÖRÜ İRAN’DA KONUŞULDU”

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) İran temaslarını sürdürüyor.

TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Ahmet Yılmaz başkanlığındaki Türk Heyet, İran Tarımsal Seferberlik Bakanlığı’nın daveti üzerine Türkiye Tohumculuk Sektörünü anlattı.

 

17-18 Şubat tarihlerinde İran Ticaret Odası’nda gerçekleşen, İran Tarımsal Seferberlik Bakanı, Tarım Sanayi ve Su Stratejileri Araştırma Merkez Müdürü, Ticaret Odasının Tarım Biriminden Sorumlu Başkanı ve Sertifikasyon Merkezi Müdürü ile birlikte yaklaşık 50 sektör temsilcisinin katıldığı toplantıya Türkiye Tohumculuk Sektörünü temsilen TSÜAB Başkanı Sayın Dr. Ahmet Yılmaz başkanlığında, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Daire Başkanı Sayın Sezgin Karadeniz, TSÜAB Başkan Yardımcısı Sayın Yıldıray Gençer, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Aydın Atasayar, Genel Sekreter Sayın Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu, ECOSA Genel Sekreteri Sayın Dr. Ali Üstün ve TSÜAB Teknik Birim Uzmanı Sayın Ali Gümüş katıldı.

İki gün süren toplantıda, TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Ahmet Yılmaz, ECOSA Genel Sekreteri Sayın Dr. Ali Üstün, TSÜAB Genel Sekreteri Sayın Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu ve TSÜAB Teknik Birim Uzmanı Sayın Ali Gümüş yaptıkları sunum ve konuşmalar ile Türkiye Tohumculuk Sektörünü İranlı yetkililere aktardı.

“İRAN TOHUMCULUK SEKTÖRÜ YENİDEN YAPILANACAK”

İran Tarımsal Seferberlik Bakanı Sayın Abbas Keshavarz, Sayın Başkana ve beraberindeki Türk Heyete teşekkürlerini sunarak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tohum özel sektörün işidir. Tohum ticaret döngüsünde özel sektör mutlaka olmalıdır. Son dönemde Mısır ve Kolza tarımındaki gelişmeler tohum talebimizi artırdı. Sulanabilir alanlarımızı hızla artırıyoruz. 20-30 yıl öncesinden başlayan araştırma faaliyetlerimiz ile yetişmiş insan gücünü de belli bir noktaya kadar getirdik. Ancak tohum ve fidanı bu gelişme sürecine entegre edemedik. Bazı tohumculuk birimlerini oluşturarak devlet ağırlıklı sistemi değiştirmeyi planladık. Bu isteğimiz düşündüğümüz hızda gerçekleşmedi.

Türkiye ile çeşitli temaslarda bulunduk. Türk Tohumculuğunun özel sektör ayağının çok başarılı olduğunu gördük. Bu çalıştay ile Türkiye’nin, özel sektör tohumculuğunu nasıl güçlendiğini hep birlikte görüyor ve tecrübelerinizi dinliyoruz. Bu konuda bize yol gösterecek paylaşımlarınız için tekrar teşekkürlerimizi sunarım.”

*

TSÜAB Başkanı Sayın Dr. Ahmet Yılmaz Sayın Bakan’a teşekkürlerini sunarak başladığı konuşmasında;

“1980’li yıllarda tohum, Türkiye’nin ihraç ettiği ürünlerin arasında yoktu. 1980 sonrası özel sektörün devreye girmesi ile birlikte tohumculuk sektörü de gelişmeye başladı. 2000’li yıllarda hızlanan çalışmalar sonrası 2006 yılında çıkarılan Tohumculuk Kanunu ile özel sektör yapılanmıştır.

Bu süreçte yapılan çalışmalardaki deneyimlerimizi sizlerle paylaşarak yaşayacağınız sürece katkı sağlamak istiyoruz.

Türkiye Tohumculuk Sektörünün özel sektör ayağını oluşturan TSÜAB Üyeleri son 10 yılda Türkiye’nin tohumluk üretimini 3,5 kat, ihracatını ise %100 artırmıştır.

Enerjiniz kamu ve özel sektör iş birliği için bulunmaz bir fırsat. Sizlerden gelecek önerileri uygulamaya sokacak bir Bakanınız olduğu için çok şanslısınız.

Örgütlenmede özel sektör yapılanmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Kurulacak örgütünüz maddi olarak da güçlü olmalı. İran tohumculuğunun çok kısa sürede gelişeceğine ve çok fazla yol kat edeceğine inanıyorum” dedi.

Sayın Başkan toplantıda, Türkiye Tohum Endüstrisi, yatırım imkanları ve Devletin destekleme politikalarını detaylı olarak İranlı yetkililere aktardı.

İki gün süren çalıştayın ardından Türk Heyet Tahran’dan ayrıldı.