DUYURU / FAALİYET / HABER

“TARLADAN ÇATALA SEBZE HASTALIKLARIYLA MÜCADELEDE İŞ BİRLİĞİ”

Kamu, Özel Sektör ve Üniversite sebze hastalıklarına yönelik farkındalık projesinde iş birliği yapacak.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB), Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM), Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü (GKGM) ve Akdeniz Üniversitesi Tohumculuk ve Tarımsal Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATOM) sebze üretiminde ekonomik kayba neden olan hastalıklara karşı farkındalık projesi başlatıyor.

Kamu, Özel Sektör ve Üniversite iş birliğinde yürütülecek olan proje kapsamında, başta Kahverengi Buruşuk Meyve Virüsü (ToBRFV-Tomato Brown Rugose Fruit Tobamovirus) olmak üzere, domates ve biber üretiminde ekonomik kayıplara neden olan hastalıklara karşı farkındalık ve eğitim programları düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Pilot illerde düzenlenecek olan eğitimlerde; hastalıkların tanıtılması, tohum üretim seralarında, fideliklerde ve açık tarla üretimlerinde alınması gereken tedbirler ve hastalıkla etkili mücadele yöntemleri gibi konular hakkında firma çalışanlarına ve çiftçilere bilgi verilecek.

TAGEM’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya; TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, TSÜAB Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Aydın Atasayar, Akdeniz Üniversitesi Tohumculuk ve Tarımsal Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hakan Fidan ile TAGEM, BÜGEM ve Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün ilgili birimlerinden temsilciler katıldı.