DUYURU / FAALİYET / HABER

DUNYA GIDA GÜNÜ KUTLU OLSUN

“Güvenli gıdaya ulaşım, insan hayatında yaşamsal öneme sahiptir. Bunu yaşadığımız pandemi sürecinde bir kez daha görmüş olduk. Tohum ise güvenli gıda üretebilmenin ve ona ulaşabilmenin ilk adımıdır. Tohumculuk, en son bilgi ve teknolojiyi kullanmayı gerekli kılan, ulusal ve uluslararası ölçekte gelişmeye mecbur stratejik öneme sahip bir sektördür. Tarımda söz sahibi olmak isteyen her ülke er ya da geç, tarımın temel girdisi olan tohumu usulüne uygun olarak üretmek zorundadır. Kaliteli, üstün niteliklere sahip, kimliği belli olan sertifikalı tohumlukların kullanımı, daha verimli, daha güvenli ve daha çeşitli tarım ürünlerine ve dolayısıyla gıdaya ulaşmanın altın anahtarıdır.

Dengesiz ve kalitesiz beslenmenin önüne geçmek, açlığı ve gıda israfını önlemek, hepimizin yüklendiği bir sorumluluktur. Sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmenin herkesçe erişilebilir olması konusunda birim alandan verimi ve kaliteyi artıracak olan sertifikalı tohumlukların kullanımı başı çekmektedir. Bunlarla birlikte; iyi hasat, depolama, paketleme, nakliye, altyapı, pazar mekanizmaları ve gereken yasal çerçeveleri oluşturmak gibi kapsamlı önlemler ile yaşanan gıda kaybını azaltmalıyız.

Bu konuda hem biz Tohum Sanayicileri ve Üreticilerine hem de tarladan soframıza uzanan gıda zincirinin temelini atan çiftçilerimize büyük görev düşmektedir.

Tüm çiftçilerimizin, tüketicilerimizin ve sektörümüzün 16 Ekim Dünya Gıda Günü'nü kutlarım.''

 

Dr. Ahmet Yılmaz

Yönetim Kurulu Başkanı

TSÜAB Yönetim Kurulu a.