DUYURU / FAALİYET / HABER

URGE PROJELERİNİN EĞİTİMLERİ ONLİNE OLARAK YAPILDI

TSÜAB’ın T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi-URGE” Tebliğ kapsamında aldığı destekle yürütmekte olduğu “Patates Tohumculuğunun Geliştirilmesi”, “Hububat Tohumculuğunun Geliştirilmesi Projesi-I”, “Hububat Tohumculuğunun Geliştirilmesi Projesi-II” Projelerinin ilk eğitim faaliyeti “Temel Dış Ticaret” konusunda Patates Tohumculuğunun Geliştirilmesi Projesi katılımcıları ile 9-11 Aralık 2020, Hububat Tohumculuğunun Geliştirilmesi projelerinin katılımcıları ile 14-16 Aralık 2020 tarihleri arasında toplam 56 firmadan 73 katılımcı ile çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Her üç Projenin de tamamlanan İhtiyaç Analizi çalışmalarında birinci sırada ihtiyaç duyulan konu olarak öne çıkan Dış Ticaret Eğitimlerinin açılışları TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Ahmet Yılmaz tarafından yapıldı. Sayın Yılmaz açılış konuşmasında bugüne kadar URGE programlarından elde edilen kazanımlardan söz ederek, Yönetim Kurulu olarak Programa verilen desteği vurguladı.

Her bir Proje için üçer gün süren eğitimlerde Dış Ticaretin temel kavramları, satış sözleşmeleri, teslim şekilleri, uluslararası maliyet ve fiyatlandırma yöntemleri, ödeme şekilleri, uluslararası ticari belgeler, dolaşım belgeleri ve akreditif konular detaylı bir şekilde ele alındı.

Pandemi dolayısıyla yüzyüze olamasa da Projede yer alan firmaların bu eğitimler ile bir araya gelmeleri sektör içindeki ilişkilerin güçlendirilmesine katkı sağlamış ve dış ticarete yönelik temel bilgilerin alınması imkanını yaratmıştır.