DUYURU / FAALİYET / HABER

“TOHUMCULUKTA KALİTE EĞİTİMİ BAŞLADI”

TSÜAB’ın T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi-URGE” Tebliğ kapsamında aldığı destekle yürütmekte olduğu Sebze Tohumculuğunun Geliştirilmesi Projesinin “Tohum Canlılığı ve Tohumda Depolama” konulu ilk eğitimi yapıldı.

Açılışını TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Dr. Ahmet Yılmaz’ın yaptığı eğitime “40 Proje katılımcısı firmadan 58 temsilci ile toplam 71 kişinin katılımıyla sağladı. Sayın Yılmaz açılış konuşmasında bugüne kadar URGE programlarından elde edilen kazanımlara ve tohumda kalitenin önemine değinerek, Yönetim Kurulu olarak Programa verilen desteği vurguladı.

Çevrimiçi olarak düzenlenen eğitimde, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim DEMİR; “tohumda depolama, tohum canlılığını etkileyen faktörler, tohum nemi, depolama sıcaklığı, genetik yapı, deponun durumu ve önemi ile sağlıklı depolama için öneriler” konularında sunum yaparak, gelen soruları yanıtladı.

Prof. Dr. İbrahim DEMİR’in sunumuyla çevrimiçi olarak yapılacak olan “Tohumculukta Kalite” eğitimi; “Tohum Canlılığı ve Tohumda Depolama, Tohum Kalitesini İyileştirme Yöntemleri ve Tohum Canlılığının Saptanmasına İlişkin Yöntemler” konularında 3 farklı oturumda tamamlanacak.