DUYURU / FAALİYET / HABER

TSÜAB ve BAİB Tohum İhracatının Geliştirilmesi İçin Bir Araya Geldi

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Sayın Yıldıray GENÇER ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Sayın Ümit Mirza ÇAVUŞOĞLU Tohum ihracatının geliştirilmesi amacıyla düzenledikleri toplantıda, bölgede faaliyet gösteren TSÜAB Üyeleri ile bir araya geldi.

*

Türkiye’nin tohum ihracatı, 2019 yılında 155 milyon dolar bandında seyrederken, 2020’de yaklaşık 169 milyon dolar seviyelerine yükselmiş ve ihracat değer bazında yaklaşık %9 artarak yeni bir rekor kırmıştır.

TSÜAB tarafından, tohum ihracatı yapılan ülkeler ile ticareti geliştirmeye, doğrudan ihracat yapılamayan ülkeler ile de ihracatı engelleyen kısıtlamaları ortadan kaldırmak ve ihracatı başlatmak amacıyla girişimler sürdürülmektedir.

Tohum ihracatının geliştirilmesi ve kolaylaştırılması amacıyla Antalya’da düzenlenen toplantıda ihracat ile ilgili yaşanan sorunlar masaya yatırılarak, “nokta atışı ihracat” konusunda görüş alışverişi yapıldı.

TSÜAB Üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda gündeme taşınan sektörel sorun ve çözüm önerileri kayıt altına alınarak, uygulamaya yönelik atılacak adımlar belirlendi.