DUYURU / FAALİYET / HABER

HUBUBAT TOHUMCULUĞUNUN GELİŞTİRİLMESİ-I PROJESİ YURTDIŞI PAZARLAMA FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Hububat Tohumculuğunun Geliştirilmesi-1 URGE projesi katılımcıları ilk yurt dışı pazarlama faaliyetini Fransa’ya gerçekleştirdi. 25 TSÜAB Üyesi firmanın katılımıyla gerçekleşen faaliyette Fransız tohumculuk sektörünün kamu ve özel sektör ayakları yerinde incelendi.

*

TSÜAB’ın T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi-URGE” Tebliğ kapsamında aldığı destekle yürütmekte olduğu Hububat Tohumculuğunun Geliştirilmesi-1 Projesi katılımcıları ilk yurt dışı pazarlama faaliyetini Fransa’ya gerçekleştirdi.

Fransa Tohumculuk Sektörünün yapısı, kurumları ve şirketlerini yakından tanımak ve iki ülke arasındaki tohum ticaretinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen heyet kapsamında çeşitli kurum ve kuruluşlar ile bir araya gelindi. Fransa tohumculuk sektörünün üst kuruluşu durumundaki SEMAE, ıslahçı haklarının korunması amacıyla kurulan SICASOV, Fransız Tohumcular Birliği UFS, yeni çeşitlerin tescil ve kayıt işlemleri ve laboratuvar analizleri gibi çalışmaları yürüten GEVES ve Fransa’nın en büyük Araştırma Enstitülerinden biri olan INRA’nın pazarlama şirketi Agri-Obtentions A.Ş.  firması tarafından sunumlar yapıldı. Paris’te SEMAE binasında gerçekleşen sunumların ardından TSÜAB Üyeleri tarafından yöneltilen sorular yanıtlandı.

Heyet Paris programının ardından Lille şehrinde hububat ve diğer bazı bitki türlerinde tohumculuk faaliyetleri yürüten Florimond Desprez ve Lemaire-Deffontainnes  şirketlerini ziyaret ederek, işletmeleri ve yürütülen çalışmaları yerinde inceleme fırsatı buldu.

Fransız şirketlerle yapılan ticari görüşmeler neticesinde URGE projesi katılımcılarımızdan bir şirketimizin geliştirmiş olduğu iki ekmeklik buğday çeşidi tescil denemelerinin yapılması için Fransız tohumculuk şirketine teslim edildi.