DUYURU / FAALİYET / HABER

TSÜAB dan Tohum İhracatı için büyük adım

Brezilya'ya yönelik tohum ihracatımızın önü açıldı.

Bilindiği üzere tohum gibi canlı bir organizmanın dış ticareti, uluslararası ticarete konu olan diğer ürün ve mallara göre, daha spesifik ve korumacı mevzuata tabidir. Özellikle tohum ticareti stratejik ve karantina tedbirlerine tabi olması hasebiyle kendine has zorlukları doğasında barındırmaktadır.

Bu açıdan, üyemizden gelen talep göz önüne alınmış (Yüksel Tohum A.Ş) ve Brezilya tohum ihracatına yönelik geçtiğimiz 2015 yılında , TSÜAB Yönetim Kurulumuzun almış olduğu karara istinaden,  çalışmalar başlatılmıştır.

Bu çalışmalar kapsamında, ülkemizde yetiştirilen 5 sebze türüne ait ,“Pest Risk Analysis (PRA)” raporları, öncelikle İngilizce, İspanyolca ve Portekizce diline TSÜAB tarafından çevirtilmiştir. T.C Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili birimlerimce onaylı bu analizler,  Brezilya makamlarına Büyükelçiliğimiz vasıtası ile elden iletilerek, iki ülke arasında ki tohum ticaretinin başlaması adına girişimlerde bulunmuş ve görüşmeler ilerletilmiştir.

Yapılan görüşmeler ile beraber, Hukuk Müşavirliğimiz ve Teknik Birim Başkanlığımız tarafından yapılan mevzuat incelemeleri neticesinde; Brezilya Tarım, Hayvancılık ve Tedarik (MAPA) Bakanlığı’nın,  Aralık 2011 tarihinde yayımlanan Brezilya Cumhuriyeti Resmi Gazetesi, Yönetmelik No. 212 çerçevesinde, bahse konu analizleri ithalat öncesinde gerçekleştirmek üzere, ülkede yerleşik "İşbirliği Merkezi" ne  akredite verdiği bilgisi edinilmiştir. 

Bu minvalde, Uluslararası İlişkiler Birim Başkanlığı koordinesinde, ilgili yönetmelik çerçevesinde İşbirliği Merkezi olarak akredite edilen  “Agricampus” kuruluşu ile TSÜAB arasında 01 Haziran 2015 tarihinde bir sözleşme imzalanmıştır.

İlgili sözleşme kapsamında,

-  Analizlerin ilgili mevzuat göz önüne alınarak detaylandırılması ve rapor haline getirilmesi,      

-  Hazırlanan analiz raporlarının Brezilya Tarım, Hayvancılık ve Tedarik (MAPA) Bakanlığı Bitki Sağlığı Departmanına gözden geçirilerek iletilmesi süreçlerinin, “Agricampus” tarafından koordine edilmesi hususları, her bir tohum türü için belli bir ücret karşılığı olmak üzere, karara bağlanmıştır.

Sözleşme konusu olan tohum türleri aşağıda sıralanmıştır:

1.         ARP:  Seed of Solanum         lycopersicumoriginating from Turkey (Domates)

2          ARP:  Seed of Citrullus         lanatusoriginating from Turkey (Karpuz)

3.         ARP:  Seed of Solanum         melongenaoriginating from Turkey (Patlıcan)

4.         ARP:  Seed of Cucumis         sativusoriginating from Turkey (Hıyar)

5.         ARP:  Seed of Capsicum       annuumoriginating from Turkey (Biber)

Sözleşme şartlarının gereği ödemeler, “Agricampus” kuruluşuna yaklaşık bir yıl içerisinde ve vadeler halinde TSÜAB tarafından ödenmiştir. Bunun yanı sıra dönemler halinde Brezilya tarafından süreç ile ilgili bilgilendirmeler alınmıştır.

Kısa bir süre önce, “Agricampus” kuruluşu bu analizleri; Brezilya Tarım, Hayvancılık ve Tedarik (MAPA) Bakanlığı Bitki Sağlığı Departmanına sunmuştur. 

Artık ülkemizden bu 5 türe ait tohumların Brezilya’ya ihracatı ile ilgili taslak yönetmelikler ve ülkemizin adının liste girmesi,  Brezilya Makamlarından beklenmektedir. 

En az beş yıl alacağı ön görülen bu süreç, TSÜAB’ın inisiyatifi ve özverisinin yanı sıra, T.C Sao Paulo Başkonsolosluğumuz ve Ticaret Ataşeliğimizin de büyük destek ve katkıları ile çok daha kısa bir zamanda çözümlenmiştir.

Bu sayede Brezilya’ya Türkiye’den tohum ihracatının önü açılmıştır.

Sektörümüze hayırlı olmasını dileriz.


BREZİLYA "BIOGROW" FİRMASINDAN TSÜAB'A ZİYARET

Sao Paulo'da yerleşik BioGrow firması, yukarıda bahsi geçen süreç ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak ve durum değerlendirmesi amacıyla firma Genel Müdürü Sayın Alejandro Gesswein Scherpf önderliğinde ki grup ile 17 Ağustos 2016 tarihinde TSÜAB'a  ziyaret gerçekleştirdi.

TSÜAB Genel Sekreter V. Sayın Dr. Nilgün Sezer Akman, Uluslararası İlişkiler Birim Uzmanı Sayın Hikmet Yasir Velioğlu, üyelerimizden Yüksel Tohum A.Ş'yi temsilen Ziraat Mühendisi Sayın Ziya Yıldız'ın hazır bulunduğu ziyarette, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Burhanettin Topsakal; ülke tohumculuğu adına olumlu gelişmeler doğuran her türlü  faaliyetlerinde TSÜAB'ın üyelerinin yanında olduğunu belirterek, Brezilya ile tohum ticareti konusunda yaşanan bu ilerlemenin, sektörümüzün ihracat hedeflerine her geçen gün daha da yaklaştığının bir göstergesi olduğunu ifade etti. Ayrıca, T.C Sao Paulo Başkonsolosluğumuz ve Ticaret Ataşeliğimize katkılarından ötürü teşekkür etti.

BioGrow firması Genel Müdürü Sayın Alejandro Gesswein ise, TSÜAB'ın "Agricampus" ile yürütülen süreci en kısa sürede ve olumlu sonuçlanacak bir şekilde yönettiğini ve bu süreçte desteklerinin olduğunu vurguladı ve teşekkürlerini sundu.

Ziyaretin ilerleyen bölümünde, Brezilya Tarım Bakanlığı'nın onayı ve karşılıklılık ilkesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.