DUYURU / FAALİYET / HABER

ISF ve ESA temsilcileri TSÜAB’da buluştu!

Uluslararası Tohumculuk Federasyonu (ISF) ve Avrupa Tohumculuk Derneği (ESA) komite ve gruplarında yer alan temsilcilerimiz 22 Kasım 2018 tarihinde bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda, 21-26 Ekim tarihleri arasında Berlin’de gerçekleşen ISF Dönem Ortası ve 10 Ekim tarihinde Madrid’te gerçekleşen ESA Patates Grubu toplantılarına katılan temsilcilerimiz, ilgili oldukları bölümler hakkında paylaşımlar yaptılar ve görüşlerini aktardılar.

 

  TSÜAB Temsilcisi Temsil Olunan ISF/ESA Komite/Grup /Çalışma Grubu
1   Dr. Ali Üstün   ISF Islahçılar Komitesi
2 Hamdi Çiftçiler (Komite Başkanı) ISF Ticaret & Tahkim Kuralları Komitesi
3 Dr. Ayşe Saadet Arıkan ISF Yasadışı Tohumculuk Faaliyetleri Çalışma Grubu
4 Serdar Mart ISF Fikri Mülkiyet Hakları Komitesi
5 Bekir Artam Atalay ISF Tohuma Uygulanan Teknolojiler Komitesi
6 Adil Emrah Özdemir ISF Yem & Çim Bitkileri Grubu
7 Süleyman Yavuz İlgün ISF Tarla Bitkileri Grubu
8 Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan ESA Patates Grubu

 

TSÜAB ofisinde organize edilen toplantıya, Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz ve Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, BÜGEM’den Genel Müdür Yardımcısı Suat Yılmaz, Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı, Birim Koordinatörü Müfit Şimşek, Mühendis Sezgin Karadeniz, TTSMM’den Müdür Ali Erden,  Çeşit Tescil Birim Koordinatörü Dr. Mehmet Sezgin, Çeşit Koruma Arşiv Birim Koordinatörü Ertan Güney ve Sekretarya da katıldı.

BÜGEM Genel Müdür Yardımcısı Suat Yılmaz, toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede,  sektör temsilcilerinin buluştuğu bu toplantıların, ilgili komite/grup başlıklarında Dünya tohumculuğu hakkında önemli bilgi paylaşımları içerdiğini ve Bakanlık olarak tohumculuk sektörünün her daim yanında olduklarını ifade etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yılmaz, TSÜAB adına temsilcileri olunan bu uluslararası sektörel kuruluşların bünyesinde yer alan komiteler ve gruplar, Dünya tohumculuk sektöründe meydana gelen son gelişmelerin takip edilmesi ve bu doğrultuda öngörülerin oluşturulması adına büyük önem arz ettiğini dile getirdi. Bunun yanısıra, Dünya Tohumculuk Kongresi’nin 2023 yılında İstanbul’da organize edileceğinden bahisle, bu organizasyonun ülkemizde gerçekleştirilmesi için destekleyen Bakanlığa ve emeği olan herkese teşekkürlerini iletti. Tüm Bakanlık yetkililerine, paylaşımlarından ve sunumların ötürü ayrıca teşekkür etti.