DUYURU / FAALİYET / HABER

İÇ ANADOLU BÖLGESİ İSTİŞARE VE PATATES URGE PROJESİ TANITIM TOPLANTISI NEVŞEHİR’DE YAPILDI

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) 2019 yılının ilk istişare toplantısını 14 Mart’ta Nevşehir’de gerçekleştirdi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşen İç Anadolu Bölgesi İstişare ve Patates URGE Projesi Tanıtım Toplantısı’na; İç Anadolu Bölgesinde bulunan Aksaray, Amasya, Bitlis, Nevşehir, Niğde, Kayseri, Sivas, Tokat gibi illerinden illerimizde faaliyet gösteren ve patates tohumluğu üreten üreticilerimizden yaklaşık 80 TSÜAB üyesi katılım sağladı.

İstişare Toplantısına, TSÜAB Yönetim Kurulu Başkan ve Üyelerinin yanında, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ile Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Temsilcileri, Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Okan Yılmaz, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Niğde İl Tarım ve Orman Müdürü Asım Baş, Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Asiltürk katıldı. 

Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz açılış konuşmasında TSÜAB’ın tohumculuk sektöründeki rolünden bahsederek şu sözlere yer verdi.

 

“TSÜAB, 872 üyesi ile birlikte tohumculuk sektörü içerisinde en aktif ve sektörün son yıllarda geldiği noktada çok büyük payı olan bir alt birliktir.

1980’li yıllarda dışa açılımın gerçekleşmesi ile birlikte özel sektör olarak büyük işler başarmaya başladık ama asıl ivme 2006 yılında çıkan 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu’ndan sonra kazanılmıştır. Bugün, 100-150 yıl önce kurulmuş şirketler ile rekabet eder hale geldiğimizi belirtmek isterim. Bu ivme ile gidersek bu geç kalmışlığı da kısa sürede kapatacağımıza inanıyorum.”

Başkan Yılmaz, tohumun hayatın başlangıcı olduğunu belirterek; “Tohum olmazsa hayat olmaz. Onun için tohumculukla uğraşan bu sanayiye emek veren kişilerin önemli ve kutsal bir görevi yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Çünkü dünya nüfusu artarken kullanılabilir tarım arazileri her geçen gün azalıyor.  Artan nüfusla bir lokma ekmeğin peşinden koşanların sayısı da ne yazık ki artıyor. İşte bunun önüne geçmek için olması gereken birim alandan daha fazla verim ve kaliteli ürün alabilmektedir. Bu nedenle tohum sanayicilerine büyük bir görev düşmektedir” dedi.

Kapadokya Teknopark bünyesindeki bağımsız bir binada yer alacak olan Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Yılmaz; “Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı bizim için çok önemli. İleri seviyede tohumculuk yapan ülkelerde olduğu gibi biz de Tarım ve Orman Bakanlığı’mızdan bir takım yetkilerin özel sektöre devredilmesini arzu ediyoruz. Bunun ilk aşaması olan yetki devri ile verilen ön onay sürecini tamamlamak istiyoruz ki daha etkin görevlerde yer alabilelim, yetki devrini tamamlayabilelim.

 

İşte tam bu noktada TSÜAB ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bir araya geldi, Nevşehir halkı tüm kesimleri ile bizi sahiplendi ve bize kucak açtı.

Bize yardımlarını esirgemeyen başta Sayın Valimiz İlhami Aktaş ve Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mazhar Bağlı olmak üzere Kapadokya Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Metin Duyar ve tüm Teknopark çalışanlarına, desteklerini esirgemeyen tüm bürokratlarımıza ve üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin de geçtiğimiz haftalarda desteklenmesi gereken bir proje olduğunu belirttiği bu başarıya hep birlikte imza atacağımızı düşünüyorum” dedi.

Başkan Yılmaz’ın açılış konuşmalarının ardından tüm davetliler ile birlikte yıllık 400 bin ton tohumluğun laboratuvar analizlerini yapması planlanan “Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı” binası ziyaret edilerek, süreç hakkında bilgi aktarımında bulunuldu.

TSÜAB URGE Proje Danışmanı Ebru Erkan katılımcılara, Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Programı (URGE) ve TSÜAB tarafından uygulanması planlanan “Patates Tohumculuğunun Geliştirilmesi Projesi” konusunda sunum yaptı.

Toplantı sunumları, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) Tohumculuk Daire Başkanlığı’ndan Zafer Yaşar’ın “Tohumculuk Desteklemelerinde Süreç Yönetimi” ve Kapadokya Teknopark Teknoloji Transfer Ofisi Genel Koordinatör Dr. Cevahir Altınkaynak’ın “Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı Fizibilite Raporu” ile tamamlanmasının ardından Bölgesel İstişare Toplantısına geçildi.

Başkan Yılmaz, İstişare Toplantısının açılışında istişare toplantılarının önemine vurgu yaparak,  “Biz üyelerimizle ihtiyaç duydukları her an iletişim halindeyiz. İdari, hukuki ve teknik konulardaki her sorunu çözmek için çaba sarf ediyoruz. Fakat neredeyiz, nasıl ilerliyoruz bu konuları bir de yüz yüze konuşmak için Bölgesel İstişare Toplantıları organize etmekteyiz. Bunlardan birini de bugün patates tohumluğu üretimindeki yeri ve önemine istinaden Nevşehir’de yapacağız” dedi.

İstişare süresince, üyelerin soruları ve açıklama talepleri, Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerince cevaplandı, katkılar ve öneriler dile getirildi.  

Yaklaşık 2 saat süren toplantı sonrasında tüm katılımcılar ile beraber akşam yemeğine geçildi.