DUYURU / FAALİYET / HABER

"PATATES SERTİFİKASYONU, BİTKİ SAĞLIĞI VE ANALİZİNDE YAŞANAN SORUNLAR" ÇALIŞTAYI NEVŞEHİR'DE YAPILDI

TSÜAB Tohum Sertifikasyon A.Ş. bünyesinde kurulacak olan Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı’nın Fizibilite Raporu Hazırlanması Projesi kapsamında “Patates Sertifikasyonu, Bitki Sağlığı ve Analizinde Yaşanan Sorunlar” konulu bir çalıştay düzenlendi. 

Kapadokya Teknopark ve Nevşehir Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Çalıştay, Kapadokya Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Metin Duyar ve Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarının kuruluşunda gelinen noktanın sevindirici olduğunu belirten Dr. Ahmet Yılmaz, patates tohumculuğu alanında faaliyet gösteren TSÜAB üyelerinin yaşadığı uzun ve meşakkatli sertifikasyon sürecine değinerek şunları kaydetti.

“TSÜAB olarak Bakanlığımızın ilgili birimlerinde görev yapan meslektaşlarımıza elimizden gelen desteği vererek sürecin belirli bir seviyeye kadar kolaylaşmasını sağladık. Fakat bizler bu konunun kökten çözümü konusunda neler yapabileceğimizi uzun zamandır planlamaktayız.

Tohumculuk alanında dünyadaki örnek kuruluşlarda da patates sertifikasyon sürecindeki en önemli adım olan Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı’nın TSÜAB Tohum Sertifikasyon A.Ş. bünyesinde, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kapadokya Teknokent alanı içerisinde konuşlanması kararına vardık ve Teknopark yönetimi ile TSÜAB arasında bir çerçeve protokol imzaladık. Patates üzerinde edineceğimiz tecrübe ve bilgi birikimi ile diğer türlerde de bu çalışmayı uygulamayı planlamaktayız.”

Başkan Yılmaz, tohumculuk sektörünün güncel durumu ile ilgili bilgileri katılımcılara aktararak sözlerini tamamladı.

Çalıştay, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güngör Yılmaz, TAREKS Genel Müdür Yardımcısı Kamil Yılmaz, patates tohumluğu üretimi alanında faaliyet gösteren Süleymanoğulları Gıda’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Köybaşı ve Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Uzmanı Dr. Emre Evlice’nin sunumlarıyla devam etti.

Nevşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş, katkıları nedeniyle TSÜAB Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz’a plaket takdim etti.