DUYURU / FAALİYET / HABER

İRAN HEYETİ ANKARA'DA

İran Tarımsal Seferberlik Bakanlığı Yetkilileri Ankara'da Çeşitli Görüşmelerde Bulundu

İran Tarımsal Seferberlik Bakanlığı ile İran Gübre ve Tarım İlacı İthalatçıları Derneği temsilcilerinden oluşan heyet, Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Mümtaz Sinan, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Genel Sekreteri Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu ve ilgili daire başkanlıkları temsilcileri ile Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nde bir araya geldi.

TSÜAB’ın 17-21 Haziran 2019 tarihlerinde 28 üyesi ile birlikte Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Programı (URGE) kapsamında İran’a yapmış olduğu ziyarette; üyelerimizin İran’a tohum satış süreçlerinde karşılaştığı gümrük ve karantina ile ilgili sorunları İran Tarım Bakan Yardımcısı’na iletmesi üzerine bu konuların tartışılması için görüşmelerde bulunmak üzere ülkemizi ziyaret eden İran Bitki Koruma Kurumu Başkanı ve beraberindeki heyet ile yapılan toplantıda, karşılaşılmakta olan sorunların çözümü yolunda atılacak adımlar değerlendirildi.

Gerçekleştirilen toplantılarda ilgili daire başkanlıkları tarafından yapılan sunumlar eşliğinde, tohumculuk, bitki koruma ve bitki karantinası, Türkiye’den İran’a Re-Export edilen ürünler için düzenlenen sertifikalarla ilgili bilgilerin elektronik ortamda İran bitki koruma örgütüne iletilmesi ve bitki karantinası alanında faaliyet gösteren sektörler arasında ikili iş birliğinin geliştirilmesi gibi konular değerlendirildi.

 

Toplantıda üyelerimizin tohum ihracatında karşılaştığı sorunların aktarılması üzerine, İran Bitki Koruma Kurumu Başkanı sorunlar ile ilgileneceğini ve benzer bir sorunlar ile karşılaşılması durumunda, Danışmanı ve Bitki Koruma Kurumu Karantina Genel Müdürü ile irtibata geçilebileceğini belirtti.

TSÜAB’ın öğle yemeğinde ağırladığı heyet Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü ziyaretinin ardından Türkiye’den ayrıldı.