DUYURU / FAALİYET / HABER

ÇİN HEYETİ TÜRK TOHUMCULUĞUNU YERİNDE İNCELEDİ

Pekin Tarım Bürosu Genel Müdür Vekili Başkanlığındaki Heyet, TSÜAB, Tarım ve Orman Bakanlığı ve May Tohum Temsilcileri ile bir araya gelerek Tohumculuk Sektörünü yerinde inceledi.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliğinin (TSÜAB), Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) programı çerçevesinde Çin Tohumcular Birliği ile imzalamış olduğu iş birliği protokolüne istinaden Çin Tohumcular Birliği’nden Türk Tohumculuk Sektörünü yerinde incelemek üzere bir talep iletildi.

Gelen talep doğrultusunda Pekin Tarım Bürosu Genel Müdür Vekili Başkanlığında Tarım Bürosu Uzmanlarından oluşan 6 kişilik bir heyet TSÜAB, Tarım ve Orman Bakanlığı, Bursa İl Tarım Müdürlüğü ve May Tohum temsilcileri ile Bursa’da bir araya geldi.

Gerçekleşen toplantıda TSÜAB Genel Sekreteri Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu tarafından Türk Tohumculuk Sektörünün Yapısı ile TSÜAB ve Faaliyetleri, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Uzmanı Zafer Yaşar tarafından ise Sektöre Sağlanan Devlet Destekleri konularında bilgilendirici sunumlar yapıldı.

Programın öğleden sonraki kısmında ise May Tohum Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Çiftçiler tarafından firmanın yürütmekte olduğu tohum ıslahı, üretimi, işleme ve pazarlama sistemlerini anlatan bir sunum gerçekleştirildi.

Çinli Heyet tesis ziyaretinin ardından iş birliklerinin devamı dilekleriyle Bursa’dan ayrıldı.