DUYURU / FAALİYET / HABER

BAKAN VARANK: 'İLK ÖZEL TOHUM SERTİFİKASYON MERKEZİ NEVŞEHİR'DE KURULACAK'

BAKAN VARANK: 'İLK ÖZEL TOHUM SERTİFİKASYON MERKEZİ NEVŞEHİR'DE KURULACAK'

“Tohumculuğu önemsiyoruz. İnşallah Türkiye'de, tohumun sertifikalandırılmasını da sağlayacak ilk özel merkezi Nevşehir'de kuracağız”

“Bu merkezi kurduktan sonra tohumculuk alanında daha ileri adımlar atmış olacağız. Kendi tohumlarımızla yetiştirdiğimiz patatesi hem halkımız tüketecek hem de daha büyük bir ihracat potansiyeli yakalayacağız”

**

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin ilk özel tohum sertifikasyon merkezinin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayıyla Nevşehir'de kurulacağını bildirdi.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi tarafından, Nevşehir'de "Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı" kurulması için çalışma başlatıldığını söyleyen Sayın Varank, ülke genelindeki tohumların sertifikasyonu, ıslahı ve üretiminin de bu merkezde gerçekleştirilebileceğini aktardı.

Sektörün daha da gelişebilmesi için çeşitli adımlar atılacağını ifade eden Sayın Varank, şunları kaydetti:

"Tohumculuğu önemsiyoruz. İnşallah Türkiye'de, tohumun sertifikalandırılmasını da sağlayacak ilk özel merkezi Nevşehir'de kuracağız. Bu sektöre nasıl bir katkı sağlayabiliriz, depoculuk sektörünü de nasıl daha ileriye götürebiliriz buna yönelik çalışacağız. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak üzerimize düşenleri yerine getireceğiz. "

"YERLİ TOHUM ÇALIŞMALARINI DESTEKLİYORUZ"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli ve milli tohum çalışmalarını Bakanlık olarak önemsediklerini ve desteklediklerini belirterek, patatesin yerli tohumla üretilmesinin sağlanması amacıyla yürütülen çalışmaların, iç piyasanın talebini karşılayacağını, aynı zamanda başka ülkelere de ihraç edileceğini ifade etti.

Yerli tohumun önemine dikkat çeken Sayın Varank, "Özel sektörün tohum yetiştiriciliğine dönük çalışmaları var. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'ndeki Teknoparkta Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı kurma projemiz devam ediyor. Bu merkezi kurduktan sonra tohumculuk alanında daha ileri adımlar atmış olacağız. Kendi tohumlarımızla yetiştirdiğimiz patatesi hem halkımız tüketecek hem de büyük bir ihracat potansiyelini yakalayacağız." dedi.