DUYURU / FAALİYET / HABER

"TSÜAB UYGULAMALI DENEME TEKNİĞİ KURSU DÜZENLEDİ"

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) eğitim faaliyetlerine devam ediyor.

TSÜAB Üye firmalarından 30 Ziraat Mühendisinin katılımı ile düzenlenen “Uygulamalı Deneme Tekniği Eğitimi” 20-24 Ocak tarihleri arasında Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğünde (UTEM) yapıldı.

Kursun açılışını gerçekleştiren TSÜAB Başkanı Sayın Dr. Ahmet Yılmaz, TSÜAB’ın en önemli görevlerinden birinin de Tohumculuk Sektörünün gelişimine katkı sağlayacak eğitim faaliyetlerine destek vermek olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“TSÜAB olarak eğitim faaliyetlerine önem veriyoruz. Hem Tohumculuk sektöründe halihazırda çalışmakta olan Ziraat Mühendislerinin hem de gelecekte tohumculuk sektöründe çalışmak isteyen Mühendis adaylarının eğitimine katkı sağlamak amacıyla çeşitli faaliyetler düzenliyoruz ve düzenleyenleri destekliyoruz. Birkaç örnek vermek gerekirse şöyle sıralayabiliriz.

Geride bıraktığımız yıl, 200’ün üzerinde uzmanın katılımı ile uluslararası çapta “Sebze ve Patateste Tohum/Fide ile Taşınan Hastalıklar” konulu bir seminer düzenledik.

Genç meslektaşlarımızın Üniversitelerinde düzenlediği Öğrenci Kongrelerine destek verdik ve vermeye de devam ediyoruz.

Düzenlemiş olduğumuz “Uygulamalı Deneme Tekniği Eğitimi” ile de halihazırda Ar-Ge faaliyeti yapan üyelerimizin tescil öncesi denemeleri daha sağlıklı yürütmelerine destek olmak ve tescil toplantılarındaki teknik dili daha kolay anlamalarını sağlamak açısından yardımcı olmayı hedefliyoruz. Sayın Dr. Ali Üstün’e bilgi ve tecrübelerini meslektaşlarımızla paylaşacağı için bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Sayın Dr. Ali Üstün tarafından verilen eğitimde katılımcılar; Denemelerin planlanması, kurulması, yürütülmesi ve dikkat edilecek hususlar, gözlem ve ölçüm ile ilgili hususlar, elde edilen verilerin analizi, analiz sonuçlarının yorumlanması ve sonuçların raporlanması konularında uygulamalı olarak eğitim aldı.

Kursa gösterilen yoğun talep nedeniyle, TSÜAB tarafından ikinci bir eğitim düzenlenmesi planlanmaktadır.