DUYURU / FAALİYET / HABER

BÜGEM GENEL MÜDÜRÜ İLE TELEKONFERANS GÖRÜŞMESİ YAPILDI

TÜRKTOB ve bağlı Alt Birlik Başkanları, Bitkisel Üretim Genel Müdürü (BÜGEM) Sayın Dr. Mehmet Hasdemir ile COVID-19 pandemisinin sektöre etkilerini, yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini görüştü.

BÜGEM Genel Müdürü Sayın Mehmet Hasdemir’in daveti üzerine telekonferans sistemi üzerinden yapılan toplantıya katılan TSÜAB Başkanı Sayın Dr. Ahmet Yılmaz, tohumculuk sektörünü doğrudan etkileyen sorunları şu anda yaşanan sorunlar, önümüzdeki süreçte yaşanacak olan sıkıntılar ve genel sorunlar olarak üç başlıkta aktardı.

Başkan Yılmaz görüşmede şunları aktardı:

“İçinde bulunduğumuz olağanüstü günlerde Tohumculuk Sektörümüzü ve doğrudan Ülkemizi etkileyen sorunları üç ana başlık altında değerlendirmeliyiz.

İlk olarak şu anda yaşadığımız sorunlara değinmek isterim.

Üyelerimiz bugünlerde sıklıkla ÇKS, beyanname başvurular ve ithalat ve ihracatta yaşadıkları sorunları bizlere aktarıyorlar.

Bizim talebimiz de bu süreçte hızlıca ÇKS’nin önündeki engellerin kaldırılması ve Beyanname sürelerinin de uzatılmasıdır.

İthalat ve ihracatla ile ilgili yaşadığımız sorunların çözülmesi, gümrüklerdeki yoğunluğun azalması için gümrük faaliyetlerinin farklı illere aktarılması gerekmektedir. Çünkü, tohum bir an önce üreticinin eline geçmeli ve toprakla buluşmalıdır.

Önümüzdeki günlerde bizi bekleyen sıkıntılar ise bahar ekimleri ile birlikte başlayacaktır. Hem tarlada hem de örtü altındaki faaliyetlerin başlaması ile birlikte tarım işçilerinin ve il dışındaki ekimlerini kontrol etmek isteyen tohumculuk sektörü paydaşlarımızın da hareketliliği başlayacaktır. Yine bu alanda bir seyahat kolaylığı sağlanması gerekmektedir.”

Sayın Yılmaz tohumculuk sektörünün genel sorunlarına da değinerek;

“Tohumluk maliyetlerinin düşmesi ve çiftçilerimizin kaliteli tohuma kolaylıkla ulaşabilmesi için en öncelikli talebimiz Döner Sermaye Ücretlerinde indirime gidilmesidir.  Yine desteklemelerin artırılması ve bir an önce ödenmesi konusundaki taleplerimizi de aktarmak istiyoruz” dedi.

Sayın Yılmaz, Tohumculuk Sektörünün yaşamış olduğu bu sorunlarla ilgileneceğini aktaran Sayın Hasdemir’e pozitif yaklaşımından dolayı teşekkürlerini sundu.

Toplantıda, TÜRKTOB ve bağlı Alt Birlik Başkanları Üyelerinin karşılaştığı sorunları ve çözüm önerilerini aktardı.