DUYURU / FAALİYET / HABER

ÖZBEKİSTAN HEYETİ İLE İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI

Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu bünyesindeki Bitki Karantinası Denetim Kurumu Başkanı İbrohim Ergashev başkanlığındaki heyet TÜRKTOB ve bağlı Alt Birlikleri ziyaret etti.

TÜRKTOB ofisinde gerçekleştirilen toplantıya Özbekistan Bitki Karantinası Kurumu Başkanı İbrohim Ergashev başkanlığında; Karantina Müdürü Sultan Sultanov Makhmud, Ibrokhim Shokosimov, Dilafruz Arifkhanova, Sevarakhon Khodjaeva, Abduvokhid Toshmurotov, Ulugbek Fayzullaev ile Özbekistan Agrobank Genel Müdürü Abdurakhmon Sherov, Müdür Yardımcısı Erkin Kakhorov, Bakhrom Rakhmonov, Bahodir Eshchanov ve Ercan Bulut, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliğini (TSÜAB) temsilen Genel Sekreter Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu ve Teknik Birim Başkanı Dr. Nilgün Sezer Akman katıldı.

TSÜAB Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu; iki ülke arasındaki iş birliğinin gelişmesinden memnuniyet duyacaklarını belirterek, Üyelerin Özbekistan’a tohum ihracatı sırasında yaşadığı sorunlar ve TSÜAB’ın faaliyetleri konularında Karantina Başkanı İbrohim Ergashev’e kısaca bilgi verdi.

Türkiye’nin ithalatta sağlıklı ve kaliteli tohum talep ettiği ve mevzuatını buna göre düzenlediği gibi ihracatta da aynı kriterleri sağlama konusunda çaba sarf edildiğinin altını çizen Ayanoğlu,

Üyelerin laboratuvar analizleri ve karantina uygulamaları sırasında karşılaştığı bu sorunların çözümü noktasında gerekli görüşmelerin yapılarak girişimlerin başlatılmasını talep etti.

TSÜAB’ın son yıllarda domates üretiminde büyük sorunlara neden olan ve tüm dünyada yayılan Domates Kahverengi Buruşuk Meyve Virüsü (ToBRFV) konusunda yürüttüğü çalışmaları paylaşan Ayanoğlu, talep edilmesi halinde çevrim içi veya ülkemizde düzenlenecek bir organizasyonda daha geniş ve detaylı bilgilendirme yapılabileceğinin bilgisini verdi.

Özbekistan Bitki Karantinası Denetim Kurumu Başkanı İbrohim Ergashev Türkiye’de olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, tarım ve tohumculuk alanlarında Türkiye- Özbekistan ilişkilerinin ilerlemesi için görüşmeler yapmak üzere Türkiye'yi ziyaret ettiklerini ve TÜRKTOB ile Alt Birliklerinin tecrübelerinin kendileri ile paylaşılmasından dolayı memnuniyetlerini belirtti.

Sayın Başkan, iki ülke arasında başta tohum ticareti olmak üzere tarımsal ticareti kolaylaştırmak adına ilgili Kurumları ziyaret ettiklerini ve iş birliği yapılabilecek konularda istişarelerde bulunduklarını ifade etti.