DUYURU / FAALİYET / HABER

TOHUM SANAYİCİLERİNDEN BAKAN KİRİŞCİYE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

TOHUM SANAYİCİLERİNDEN BAKAN KİRİŞCİYE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ”

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Sayın Bakan, tohumla ilgili konulara hakim olması, sektör temsilcilerinin talep ve önerilerini ilgiyle dinlemesi ve çözüm odaklı yaklaşımıyla sektör adına sevinçli gelişmelerin yakın olduğuna işaret etti.
*
Ziyaret kapsamında TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, Bakan Kirişci’ye TSÜAB’ın faaliyetleri ve Türk tohumculuk sektörünün son durumu hakkında bilgi sunarak, sektörün mevcut sorunlarının çözümü için destek talebinde bulundu.
Tohumculuk sektörünün 2006 yılında çıkan Tohumculuk Kanunu ile yeniden yapılandığını ancak sektörün gelişimine paralel olarak bazı düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu aktaran Gençer’e Sayın Bakanımızdan gerekli düzenlemelerin hızla yapılacağı sözü geldi. 
Görüşmede; tohumculuk işletmelerinin sanayi kuruluşu sayılmaması, Ziraat Bankası tarafından kullandırılan kredi üst limitlerinin 50 milyon TL’ye yükseltilmesi, korumalı çeşitler için vergi istisnası uygulanması, tohumluklarda borsa kesintisinin kaldırılması ve üye firmaların Ar-Ge projelerine verilen teşviklerin arttırılması konularında istişarelerde bulunuldu.

Sayın Bakan, sektörün sorunlarının çözümü için gerekli talimatları ilgili Genel Müdürlerine vererek, tohumlukta kaliteyi, üretimi ve kullanımı artıracak desteklere devam edeceklerini ifade etti.

Toplantıda; Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, BÜGEM Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, TAGEM Daire Başkanı Dr. Hasan Gezginç, TSÜAB Başkan Yardımcısı Ökkeş Yıldırım, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hanifi Sarı, Yönetim Kurulu Üyeleri Vejdi Yiğit, M.Ali Sağır, Yunus Yumuşak, Dr. Ahmet Yılmaz, M. Yekta Atalay ile Genel Sekreter Yrd. Bahattin Bozkurt hazır bulundu. 
Sayın Bakanımıza, sektörümüz olan hassasiyeti ve yakın ilgisi için teşekkür ediyor bilgi ve tecrübeleri ile yürüteceği çalışmalarında üstün muvaffakiyetler diliyoruz.