DUYURU / FAALİYET / HABER

Türkiye-Bosna Hersek Tarım İş Forumu Saraybosna’da Gerçekleşti

Türkiye-Bosna Hersek Tarım İş Forumu Saraybosna’da Gerçekleşti

 

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki parlamento binasında düzenlenen, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA’nın katıldığı Türkiye-Bosna Hersek Tarım İş Forumu’na,  Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği’ni temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Burhanettin TOPSAKAL katılım sağladı.

Açılış konuşmasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA, düzenlenen tarım iş forumunun iki ülkenin iş insanları arasında faydalı bir iletişim ve ticaret ağı kuracağına inandığını vurgulayarak, “Bugün iş insanlarımızın yapacağı görüşmeler, gerek ticaretin gerekse ikili diyalogların geleceğinin tesisi açısından önem taşıyor. Bu bağlamda bu forumun iki ülkenin tarımsal işbirliği ve ticaretine uzun vadeli ve sürdürülebilir bir soluk getireceğine inanıyorum.” dedi.

FAKIBABA, ticari yakınlığa sahip oldukları ve ticareti geliştirmek istedikleri ülkelerle son bir yıldır bakanlık koordinasyonunda tarım iş forumları düzenlediklerini belirterek, “Amacımız karşılıklı tarımsal ve ticaret hacmini geliştirmek, iş birliği imkânlarını artırmaktır.” yorumunu yaptı.

Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko SAROVİC de Bosna Hersek’in Türkiye ile dış ticaret dengesini her geçen yıl iyileştirdiğine işaret ederek, Türkiye’nin 2016 yılında en fazla tarım ürünü ihraç ettikleri ülke olduğunu söyledi.

SAROVİC, Türkiye ile mevcut ekonomik iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ülkedeki yatırım imkânlarının daha uygun hale getirilmesiyle daha fazla Türk yatırımcının Bosna Hersek’e geleceğini sözlerine ekledi.