DUYURU / FAALİYET / HABER

ÖNEMLİ DUYURU:BİTKİ SAĞLIĞI LABORATUVARI YÖNETMELİĞİ HAYIRLI OLSUN...

 

Sayın Üyelerimiz;

Daha önce çeşitli platformlarda ifade ettiğimiz gibi, TSÜAB Yönetim Kurulu olarak 3 yıldan daha uzun süredir Patates Tohumculuğunda sertifikalandırma konusunda birtakım sıkıntılara maruz kaldığımız ve sertifikalandırma için çok uzun süre beklemelerin olduğu, en başta sektör içindeki patates tohumu üreten şirketlerimizin malumlarıdır. Bu bağlamda, üyemiz şirketlerin mağdur olmamaları için her türlü gayret gösterilmiştir. Hatta Patates Tohumculuğu yapan şirketlerimizin daha fazla mağdur olmalarını önlemek için analizleri hızlandırmak amacıyla analiz yapan müdürlüklerimize TSÜAB desteğiyle eleman takviyesi yapılmıştır. Geçici çözümler yerine sorunu kalıcı olarak çözmek için yapılan çalışmalar sonucunda, gerekli yetki devri alınarak bir Bitki Sağlığı Laboratuvarı kurulmasıyla bu problemin çözüme kavuşturulacağı kararına varılarak adımlar atılmaya başlanmıştır. Yetki devri almak için yeni mevzuat gerektiği görülmüş ve bu mevzuatın yayımlanması için Bakanlığımız bürokratları ile uzun süren görüşmeler yapılmıştır. Bakanlığımız ve TSÜAB arasındaki tartışmalar, daima daha iyisinin nasıl olabileceği noktasına odaklanmıştır. Birkaç defa sonuç alınma noktasına gelinmiş olmakla birlikte beklenmedik muhtelif gelişmeler zaman zaman süreci başa döndürmüştür. Bu çerçevede Yönetim Kurulu arkadaşlarımız yılgınlığa kapılmadan hemen hemen her yönetim kurulu toplantısında konuyu gündemde tutmuştur. Bu sabırlı ve kararlı çalışmanın sonucu olarak 16 Şubat 2018 günü Resmî Gazetede “BİTKİ SAĞLIĞI TEŞHİS VE ANALİZ LABORATUVARLARININ KURULUŞ, ÇALIŞMA USUL VE ESASLARININ BELİRLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK” yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu amaçla 09 Mayıs 2016 tarihinde TSÜAB tarafından “TSÜAB TOHUM SERTİFİKASYON ANONİM ŞİRKETİ” kurulmuş ve bu yönetmeliğe dayalı olarak ilk patateste olmak üzere diğer türlerde de adım adım tohumculuğumuza sunulacak daha süratli ve sürdürülebilir hizmetlerle kendi kendini idare etme noktasına ulaşılacaktır. Patates konusunda alınacak yetki ile mevcut darboğaz ve beklemelerin önleneceği bir sistem oluşturulacaktır. Buradan alınacak başarılı uygulamalar referans gösterilerek diğer türler için de yetki alınarak üyelerimize daha kapsamlı, kaliteli ve hızlı hizmet verme yolunu açacaktır.

Tohumculuğumuzda yeni bir çığır açacak bu çok güzel gelişme için TSÜAB Yönetim Kurulu olarak en başta Sayın Bakanımıza, bu konuda bir şeyler ortaya konması için gayret gösteren mevcut ve eski Genel Müdürlerimize, yardımcılarına, daire başkanlarımıza ve mutfakta görevli teknik elemanlarımıza, katkıda bulunan Sayın Milletvekillerimize ve en önemlisi bize desteğini esirgemeyen ve konu ile ilgili bizi daima canlı tutan üyelerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunar, Türk Tohumculuğuna hayırlı olmasını dileriz.

 

Burhanettin TOPSAKAL

Yönetim Kurulu Başkanı