DUYURU / FAALİYET / HABER

UR-GE HEYETİ AZERBAYCANDA

İÇ ANADOLU BÖLGESİ TOHUMCULUK SEKTÖRÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ-II PROJESİ AZERBAYCAN YURTDIŞI PAZARLAMA FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

URGE

İÇ ANADOLU BÖLGESİ TOHUMCULUK SEKTÖRÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ-II PROJESİ AZERBAYCAN YURTDIŞI PAZARLAMA FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TSÜAB’ın T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan “Uluslarararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi-URGE” Tebliğ kapsamında aldığı destekle yürütmekte olduğu İç Anadolu Bölgesi Tohumculuk Sektörünün Geliştirilmesi-II Projesi çerçevesinde ilk yurtdışı pazarlama faaliyeti 6-9 Mayıs 2018 tarihlerinde Azerbaycan’da gerçekleştirildi.

Faaliyete projede yer alan Alkan İnşaat Müh. Tur. Taş. San. Ve Tic. Ltd. Şti., Akademi Tohum Gübre Tar. Ürün Tarım Ürün San ve Tic. Ltd. Şti., Alp Tarım İlaçları Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti., Ankara As Tarım Tohumculuk Ziraat Peyzaj İnş. San. Ve Dış Tic. Ltd. Şti., Arma Tohum Üretim ve Tic. Danışmanlık Organizasyon A.Ş., Atelsan Tar. Ürn. Hayv.İnş. Nak. Petrol Ürn. San. Ve Tic. Ltd. Şti., Avesa Tarım Gıda ve Hayvancılık Ltd. Şti., Avtar Tohumculuk Tar. Ür. Gıda ve Day. Tük. Mad. San. Ve Tic. Ltd. Şti., Baysal Tohumculuk Gıda Hayvancılık San. Tic. Ltd. Şti., Beta Ziraat ve Tic. A.Ş., Biotek Tohumculuk Tarım Ürün San. ve Tic. Ltd. Şti., Büke Tarım ve Hayvancılık İth. İhr. Ve Tic. Ltd. Şti., Demir Tarım Ürünleri Nak. Ve İnş. Tic. Ltd. Şti., Doğa Ziraat ve Çevre Tasarım Ticaret ve Sanayii Limited Şirketi, Erikçioğlu Nak. Güb.Gıda San. Tic. Ltd.Şti., Esta Ziraat Limited Şirketi, Genom Tohum Sanayi Ticaret A.Ş., Growtek Tohumculuk Tarım Ürün. Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti., Halil Tohumculuk Tarım Ürünleri Paz. San. Tic. Ltd. Şti., Hisar Tohumculuk Tarım Hay. Mad. Tuz Gıda Ltd. Şti., İsmailoğulları Tarım Ür. İlaç. Nak. Taah. Tic. Ve San. Ltd. Şti., Kafalı Tohumculuk Gübre Nakliye İnşaat Tarım ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti., Kazak Tarım A.Ş., Makrogen Tohumculuk Tarım Ürün San. ve Tic. Ltd. Şti., Maro Tarım İnşaat Tic. ve San. A.Ş., Mehmet Büyükalim Tarım Ürünleri Gübre Nakliye Hayvancılık ve Otomotiv Ticaret Sanayi Ltd. Şti., Naz Tohumculuk Ltd. Şti., NBC Tarım Danışmanlık Gıda İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti., Obruklular Tar. Ür. Hayv. Gıda Nak. San. Tic. A.Ş., Oğul Tohumculuk Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti., Safgen Tohumculuk Tar. Ür. San. Ve Tic. Ltd., Sekoya Tohumculuk Ziraat San. ve Tic. A.Ş., Semila Tohumculuk Tarım Ür. Gıda ve Hayv. San. Ve Ltd. Şti., Sim Arzuman Tarım Ürünleri Tohum Gıda San. Tic. Ltd. Şti., Şeflek Tarım Ltd. Şti., Tareks Tarım Ürünleri Araç Gereç İth. İhr. Ve Tic. A.Ş., Taşpınar Tarım Tic. Ve San. Ltd. Şti., Utek Tarım İnşaat Gıda San. Tic. Ltd. Şti., Yiğit Tohumculuk Tic. San. Ltd. Şti., Yonca Tarım Ürün. Müh. Ve İht. Mad. Tic. Ltd. Şti. şirketleri ile  T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü, Daire Başkanı ve Ziraat Mühendisi, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü Ziraat Mühendisi, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı, TSÜAB Yönetim Kurulu ve Sekretaryası katıldı.

 

 

Türkiye-Azerbaycan Tohumculuk firmaları arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve Azerbaycan Tohumculuk sektörünün yerinde tanınması amacıyla düzenlenen heyetin ilk gününde Türkiye ve Azerbaycan Tohumculuk Şirketlerinin katıldığı bir Eşleştirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının açılışını TSÜAB Başkan Yardımcısı Sayın Yıldıray Gençer, Azerbaycan Tarım Bakan Yardımcısı Sayın İlham Quliyev, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Sayın Erkan Özoral, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Sayın Dr. Müslüm Beyazgül, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kamil Yılmaz yaptı.

Açılış konuşmalarında iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik bağına bağlı olarak ilişkinlerin güçlendirilmesinin önemi vurgulandı.

Plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından “Azerbaycan Tohumculuk Sektörü” üzerine bir sunum Azerbaycan Tarım Bakanlığı Bitki Çeşitlerinin Kaydı ve Tohum Kontrolü üzere Devlet Kurumunun Başkanı Sayın Dr. Mohtasim Ahmedov, “Türkiye Tohumculuk Sektörü” üzerine bir sunum ise TSÜAB Genel Sekreteri Sayın Dr. Müfit Engiz  tarafından yapıldı.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde ise Türkiye ve Azerbaycan tohumculuk firmaları arasında birebir iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Heyet programının ikinci gününde ise alan ziyaretleri kapsamında Ekinçilik (Tarım) Araştırma Enstitüsü ve "Kürdəxanı Şitil" MMC firması ziyaret edildi.

Heyet 9 Mayıs günü Azerbaycan’dan ayrıldı.

Heyetle ilgili yabancı basında çıkan haber linklerini aşağıda görüntülüyebilirsiniz.

 

  1. http://agro.gov.az/1054-azrbaycan-v-trky-arasinda-toxumuluq-zr-forum-kerlr.html
  2. https://azertag.az/xeber/Toxumchulugu_inkisaf_etdirmek_Azerbaycanin_esas_meqsedlerinden_biridir_VIDEO-1160270
  3. http://www.itv.az/index.php/az/iqtisadi/tokhumchulughun-inkishaf-na-haesr-olunan-beynaelkhalg-konfrans
  4. http://newscenter.az/2018/05/08/azerbaycan-ve-turkiye-arasinda-toxumchuluq-uzre-forum-kechirilib.html
  5. https://apa.az/iqtisadiyyat-xeberleri/aqrar-senaye-kompleksi/bu-il-azerbaycan-turkiyeden-16-min-tondan-cox-bitki-toxumu-idxal-edib-2282.html