DUYURU / FAALİYET / HABER

“TÜR BAZINDA İLK URGE SEBZE GRUBUNDA YAPILDI”

“TÜR BAZINDA İLK URGE SEBZE GRUBUNDA YAPILDI”

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB), Ticaret Bakanlığı’ndan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi” tebliği kapsamında aldığı destekle, 2012 yılından bu yana yürütmeye devam ettiği URGE faaliyetlerine “Tür Grubu Bazında Projeler” ile devam ediyor.

**

Bugüne kadar 609 TSÜAB Üyesi Tohumculuk Firmasının kurumsal ve teknik kapasite gelişimine yönelik çeşitli eğitimler aldığı URGE Programında, 312 firma ile yurt dışı pazarlama faaliyetleri kapsamında 17 ülkeye ziyaret gerçekleştirildi. Programın ikinci aşaması olarak uygulanmaya başlanan tür bazlı projelerden ilki “Sebze Tohumculuğunun Geliştirilmesi Projesi” oldu.

Proje’nin ilk eğitim faaliyeti 5-6 Kasım 2019 tarihinde Antalya’da, 12-13 Kasım 2019 Bursa’da “Temel Dış Ticaret” konusunda gerçekleştirildi. Eğitimlere 39 firmadan 54 kişi katılım sağladı.

Özel bir danışmanlık firması tarafından verilen eğitimin Bursa programının açılışı TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz tarafından yapıldı. Başkan Yılmaz konuşmasında Yönetim Kurulu olarak URGE programlarını desteklediklerini belirterek, bugüne kadar programdan elde edilen kazanımların altını çizdi.

İki gün süren eğitimde katılımcılara; dış ticaretin temel kavramları, satış sözleşmeleri, teslim şekilleri, uluslararası maliyet ve fiyatlandırma yöntemleri, ödeme şekilleri, uluslararası ticari belgeler, dolaşım belgeleri ve akreditif konuları anlatıldı.