DUYURU / FAALİYET / HABER

TSÜAB SEKTÖR PAYDAŞLARINI GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTURDU

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından her yıl düzenlenen İftar Yemeği tarım ve tohumculuk sektörlerini bir araya getirdi.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Geleneksel İftar Programı 19 Nisan’da Ankara Hakimevi’nde 500’e yakın katılımcıyla gerçekleştirildi.

*

Ankara ve Eskişehir bölgelerinde faaliyet gösteren TSÜAB Üyelerinin istişare toplantısıyla başlayan program geniş katılımlı iftar programı ile devam etti.

TSÜAB Yönetim Kurulu’nun ev sahibi olduğu programa; Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları Dr. Nihat Pakdil ve Ebubekir Gizligider, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyeleri Okan Gaytancıoğlu, Milletvekili Abdurrahman Başkan, Tarım ve Orman Bakanlığı üst düzey yetkilileri, sivil toplum ve meslek kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, akademisyenler, TSÜAB Üyeleri ile basın mensuplarının katıldı.

Tarım ve tohumculuk sektörlerini bir araya getiren iftar programında TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer ve Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil birer konuşma yaptı.

Tohumculuk camiasını her türlü manevi duygunun yoğun olarak yaşandığı Ramazan Ayında ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Gençer, bu mübarek ayın başta İslam alemi olmak üzere tüm insanlığa huzur ve bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Gıdanın ve tohumun öneminin pandemi sürecinde daha net anlaşıldığını vurgulayan TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer, özetle şunları kaydetti:

“Tarımsal üretim için en değerli stratejik girdi tohumdur. Biz tohumu üretiyor, ıslah ediyor, geliştiriyor ve hem ülkemiz çiftçisine hem de 90’dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Yaklaşık bir buçuk milyon tona yakın sertifikalı tohum üretimi ve 200 milyon dolara yakın tohum ihracatı yapıyoruz. Bu anlamda ülkemizdeki tohumculuk sektörü gayet iyi durumda. Kendi kendine yetebilen başarısını ispatlamış, son yıllarda ciddi bir başarı hikayesine imza atmış, alkışlanması gereken bir sektörün paydaşlarıyız.

Ancak tohumculuk sektörüne yönelik yayınlanan haberlerin büyük bir kısmı hatalı, kamuoyunu yanıltıcı yöndedir. Örnek vermem gerekirse tohumda dışa bağlı olduğumuz söyleniyor. Az önce bahsettim biz 90 ülkeye tohum ihraç ediyoruz. Gündeme sürekli tohumlarını aldığımız söylenen o ülkelere biz tohum satıyoruz. Ülkemizdeki tohumculuk faaliyetleri uluslararası normlara göre yapılıyor. Dünyada gelişmiş ülkelerde üretimleri, kalitesi, standardizasyonu nasıl yapılıyorsa biz de aynı normlarda, aynı kalitede üretim yapıyoruz. 90'dan fazla ülkeye tohum ihraç edebiliyorsak bu bizim artık kalitemizi, güvenilirliğimizi ve bu konuda başarılı olduğumuzu ortaya koymaktadır.”

Konuşmasına iftar programına katılanları selamlayarak başlayan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Nihat Pakdil, tohumculuk sektörüyle yakından ilgilendiklerini, her alanda ortak çalışmalar yürütmeye ve her türlü öneriye açık olduklarını belirterek;

“En küçük bir tereddüttünüz olmasın, telefonla ya da ziyaret ederek görüşlerinizi aktarabilirsiniz. Biz bunları sizlerden bekliyoruz. Bu anlayışla tek başımıza değil, sizlerle birlikte olmak ihtiyacı içerisindeyiz.” kaydetti.

TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer programın ardından Basın Mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

Fotoğrafları indirmek için lütfen TIKLAYINIZ