DUYURU / FAALİYET / HABER

PATATES TOHUMCULUĞUNUN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ YURTDIŞI PAZARLAMA FAALİYETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TSÜAB’ın T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi-URGE” Tebliğ kapsamında aldığı destekle yürütmekte olduğu Patates Tohumculuğunun Geliştirilmesi Projesi çerçevesinde ilk yurt dışı pazarlama faaliyeti 4-8 Eylül 2022 tarihlerinde Hollanda ve Almanya’da gerçekleştirildi.

TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer, Başkan Yardımcısı Ökkeş Yıldırım, Genel Sekreter Yardımcısı Bahattin Bozkurt, URGE Proje Danışmanı Ebru Erkan ve 11 TSÜAB Üyesi Firmanın katılımıyla gerçekleşen faaliyette, Hollanda tohumculuk sektörünün kamu ve özel sektör ayakları incelenerek, Almanya’da düzenlenen Potato Europe Fuarı ziyaret edildi.

Programın ilk gününde Hollanda NAK Kurumu ziyaret edilerek, katılımcılara yetkililer tarafından Hollanda ve Avrupa Birliğindeki Patates Tohum Sertifikasyon Sistemi ile hastalık analizleri hakkında bilgi aktarımında bulunuldu. Birliğimiz tarafından kurulacak olan Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı açısından önemli bir örnek olan laboratuvarın ilgili bölümleri incelendi.

NAK’ın ardından bölgede ve ülkemizde faaliyet gösteren Patates Araştırma Şirketi ziyaret edilerek firmanın faaliyetleri yetkililer tarafından yerinde anlatıldı.

Programın ikinci gününde Wageningen’da hibrit patates çeşitlerinin geliştirilmesi üzerinde çalışmalar yürüten patates şirketi ziyaret edildi. Hibrit Patates Islahı konusunda yürütülen çalışmalar firma yetkilileri tarafından katılımcılara hazırlanan bir sunumla aktarıldı.

TSÜAB Heyeti, Hollanda’nın ardından Almanya’ya geçerek Hannover’da düzenlenen Potato Europe Fuarı’nı ziyaret etti. Uluslararası patates tohumluk firmalarının yoğun olarak katılım sağladığı fuarda aynı zamanda patates tohumculuğundaki son teknoloji ve gelişmeler ile patates üretiminde kullanılan alet ve ekipmanlar da sergilendi.

Fuar alanında Hannover Ticaret Müşaviri Sayın Yasemin Özak Coşkun ve beraberindeki heyet ile yapılan görüşmelerde ise TSÜAB ve yürüttüğü URGE Faaliyetleri hakkında bilgi aktarımında bulunuldu.

Fuarda yapılan ziyaretlerin ardından Heyet ülkeye döndü.