DUYURU / FAALİYET / HABER

“TÜRKİYE ve ÖZBEKİSTAN TOHUMCULARI TAŞKENT’TE BULUŞTU"

TSÜAB'ın Ticaret Bakanlığı’ndan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi-URGE” Tebliği kapsamında aldığı destekle yürüttüğü Sebze Tohumculuğunun Geliştirilmesi Projesi, Türkiye ve Özbekistan'da faaliyet gösteren sebze tohumcularını Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te buluşturdu.

TSÜAB ve ECOSA Başkanı Yıldıray Gençer’in açılışını yaptığı toplantıda, Özbekistan Tohumculuğu Geliştirme Merkezi Müdür Yardımcısı Kabilov Odil Hurramovich ve Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar iki ülke arasında yapılacak iş birliğinin önemini vurgulayan birer konuşma gerçekleştirdi.

Başkan Gençer konuşmasında, iki ülke arasındaki tohum ticaretini geliştirmek için mevzuat ve teknik altyapıda uyumlaştırma çalışmaları yapılması gerektiğini belirterek şunları aktardı:

“Buraya, TSÜAB’ın URGE programı kapsamında Türk tohumculuk sektörü ile kardeş ülkemiz Özbekistan’ın tohumculuk sektörünü buluşturmak üzere geldik. Özbekistan ile Türkiye arasında tohum ticaret hacmi gün geçtikçe artmaktadır. İki ülke arasında ticaretin daha da artması ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için yapılması gereken başlıca düzenlemeleri başkanlığını yürüttüğüm ECOSA çatısı altındaki yine Özbekistan’da gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Bakanları Toplantısında da sunduk. Ortak tohum üretiminin teşvik edilmesi, bu konuda mevzuatın iyileştirilmesi ve tohumculuk konusunda yapılacak yatırımlara uygun şartların oluşturulması başta olmak üzere bu konuları gündemimizde tutuyoruz.

ECOSA, BÜGEM, TİKA, TÜRKTOB ve TSÜAB iş birliğinde Özbekistan tohumculuk mevzuatının uluslararası ve Türkiye mevzuatı ile uyumlu hale gelmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Mart ayında Azerbaycan’da yapacağımız 8. ECOSA Tohum Ticaret Kongresinde Özbek dostlarımızı da aramızda görmeyi diliyorum. Temennimiz, gerekli uyumlaştırma çalışmalarını bir an evvel tamamlayıp, gönül coğrafyamıza en güzel tohumları ekmektir.”

Türkiye Tohumculuk Sektörü ve Özbekistan Tohumculuk Sektörünü tanıtıcı sunumların ardından TSÜAB Başkanı Sayın Yıldıray Gençer ve Özbekistan Tohumculuğu Geliştirme Merkez Müdür Yardımcısı Sayın Kabilov Odil Hurramovich arasında iki ülke arasındaki iş birliğini geliştirmeye yönelik bir işbirliği protokolü imzalanarak ve plaket takdimi gerçekleştirildi.

Toplantının ardından Türkiye’den Küme üyesi 27, Özbekistan’dan 87 firmanın katıldığı 300 iş görüşmesi gerçekleştirildi.